Cross-docking – na czym polega, jak funkcjonuje i jakie przynosi korzyści?
Utrzymanie stałego, szybkiego i opłacalnego łańcucha dostaw jest ważnym ogniwem utrzymania przedsiębiorstw w obszarze e-commerce. Jednym z rozwiązań logistycznych jakie świadczą centra logistyczne jest cross-docking. Jakie przynosi korzyści, na czym polega? Zapraszamy do dalszej lektury!
Czym jest cross-docking?
Cross-docking wymaga precyzyjnej koordynacji przyjęcia i wydania towarów. A czym jest?
Innym określeniem tej usługi logistycznej jest przeładunek kompletacyjny, który polega „na przeładowaniu i wysyłce towarów do odbiorcy bezpośrednio po dostarczeniu go do magazynu, bez konieczności składowania” (Logistyka; Franciszek Mroczko)
Na jakich etapach łańcucha dostaw może być realizowany cross-docking?
Wykorzystanie tej metody obywa się głównie na etapie dystrybucji towarów, jednak może występować przy koordynacji dostaw dla całości łańcucha dostaw. W całym procesie pomijane jest magazynowanie towarów, ponieważ po przesortowaniu trafia on do kolejnego kroku (najczęściej odbiorcy końcowego).
Łańcuch dostaw: tradycyjny model vs cross-docking
Tradycyjny model oznacza korzystanie z magazynu – jego infrastruktury, przestrzeni (przechowanie) w odniesieniu do potrzeb klienta lub operacji. Po przyjęciu dostawy, towar jest składowany, a w kolejnych etapach pakowany lub przekazywany do przewoźnika/odbiorcy końcowego.
Tym co wyróżnia cross-docking oraz jest jego główną zaletą jest fakt pominięcia procesów magazynowych. Generuję to dla centrum logistycznego znacznie mniejsze obciążenie oraz nie wymaga wykorzystywania zasobów do przechowywania towaru. Przekłada się to również na niższy koszt usług w przypadku wybrania usług zewnętrznego operatora logistycznego.
Jakie etapy i procesy logistyczne wyróżniamy w modelu cross-docking?
Przeładunek kompletacyjny możemy podzielić na 4 etapy:
1. Dostawa towaru/paczek Klient korzystający z usług centrum logistycznego dostarcza przesyłki do zewnętrznego magazynu. Dostawa odbywać się może za pomocą własnego pojazdu, transportu przewoźnika lub wybranej przez dostawcę formie.
Zewnętrzny operator logistyczny musi zostać wcześniej poinformowany, tak aby przygotować swoje zasoby do wykonania operacji oraz zagospodarować potrzebne do miejsce do rozładunku.
2. Sortowanie Drugi etap to podzielenie paczek pod kątem wybranej dalszej drogi. Może być to podział pod danego odbiorcę lub przewoźników, którzy wykonują usługę dostarczenie paczek do odbiorcy końcowego.
Tutaj odbywa się również weryfikacja – stanu opakowania, towarów oraz spełniania wymogów narzuconych przez przewoźnika/odbiorcę. Wymagania ustalane zostają pomiędzy stronami, tak aby żadna ze stron nie poniosła straty, a operacje były wykonywane jak najszybciej.
3. Przekazanie do przewoźnika Posortowane i sprawdzone paczki trafiają na przedostatni przystanek – zostają przekazane do przewoźnika, który odpowiada za dostarczenie paczki do odbiorcy. Tutaj kończy się przygoda towarów w zewnętrznym magazynie.
4. Dostawa do odbiorcy końcowego Przesyłki zostają dostarczone do wybranego miejsca lub Twojego klienta. Za dostawę odpowiada przewoźnik, który zgodnie z ustalonymi warunkami wykonuję swoje usługi w określonym czasie i zakresie.
Poziomy cross-dockingu
Cross-docking jest dopasowany do potrzeb e-commerce, dlatego oferuje kilka najpopularniejszych rozwiązań będących odpowiedzią na potrzeby tego sektora biznesu. Każdy z poziomów jest dostosowany ściśle do wybranej strategii oraz charakterystyki prowadzonej działalności.
Cross-docking pełnych palet
Palety zostają przygotowane przez dostawcę lub klienta centrum logistycznego pod kątem odbiorcy końcowego w formie palety (tylko jeden rodzaj towaru). Obsługa magazynowa polega na przyjęciu, weryfikacji oraz przekazaniu palety do przewoźnika.
Cross-docking zamówień sklepów skompletowanych przez dostawcę
Producent/sklep otrzymuję informację od klientów dotyczącą zapotrzebowania lub zamówienia, które kompletuje przed dostawą do zewnętrznego magazynu (różne rodzaje towarów). Po otrzymaniu palety/paczek zewnętrzny operator logistyczny po sprawdzeniu ich przekazuje do odpowiedniego przewoźnika, który dostarcza je do klienta.
Cross-docking z kompletacją w punkcie przeładunkowym
Dostawa od producenta/klienta następuję bezpośrednio do zewnętrznego operatora logistycznego, który odpowiada za sprawdzenie, posortowanie oraz ewentualnie konsolidacje zamówień w jeden kompletny pakiet jaki przekazywany jest do kuriera odpowiadającego za dostawę.
Jakie są zalety i wady cross-dockingu?
Z pewnością przeładunek kompletacyjny to korzystna usługa dla wielu sklepów internetowych, jednak aby się nimi cieszyć należy wyeliminować pewne czynniki zaburzające jej płynność działania.
Zalety cross-dockingu
Redukcja kosztów, dzięki pominięciu etapu przechowywania towarów
Zachowanie płynności łańcucha dostaw na linii dostawca-klient
Synchronizacja produkcji, dostaw i zaopatrzenia
Skrócenie czasu dostaw do poszczególnych etapów realizacji zamówienia oraz odbiorcy końcowego
Ograniczenie liczby błędów
Brak konieczności posiadania powierzchni magazynowej
Możliwość korzystania z metod wysyłki oferowanych przez zewnętrznego operatora logistycznego
Wady cross-dockingu
Na początku współpracy konieczne jest sprawdzenie każdego podmiotu odpowiadającego za etapy realizacji – dostawcy, centrum logistycznego czy przewoźnika
W przypadku problemów producenta lub zewnętrznego operatora, zaburzony zostaje łańcuch dostaw
Za każdy etap odpowiada inny dostawca usług/towarów, Twoja kontrola ogranicza się do przyjmowania zamówień i obsługi klienta
Kiedy cross-docking będzie dobrym rozwiązaniem? - Dla kogo sprawdzi się ten model logistyczny?
Ciągły rozwój usług e-commerce to odpowiedź na potrzeby sklepów, klientów oraz marketplace’ów . Ich podstawowym wymaganiem jest szybki czas dostawy od momentu złożenia zamówienia oraz jak najmniejszy koszt nie tylko zakupu, ale również dostawy. Tutaj biznes e-commerce napotyka problem opłacalności, która w przypadku prowadzenia sprzedaży, marketingu, logistyki, magazynowania i wysyłki stoi pod wielkim znakiem zapytania. Chcąc ograniczyć koszty, które będą przekładały się na niższe ceny dla klientów, warto rozważyć przekazanie logistyki w ręce zewnętrznego operatora logistycznego.
Model logistyczny cross-docking to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą i nie potrzebują posiadać własnego magazynu e-commerce, a jego towar jest szybko rotujący – zamówienie -> dostawa od producenta -> wysyłka do odbiorcy końcowego. Korzystając z tego rozwiązania nie tylko ograniczasz koszty związane z utrzymaniem powierzchni przeznaczonej do przechowywania, ale również masz możliwość skorzystania z lepszych cen wysyłki, które często oferują centra logistyczne. Korzystając z usług tych przewoźników otrzymujesz nie tylko niższą ofertę, ale korzystasz również ze stałych odbiorów i najszybszych czasów dostawy – a tego wymaga dzisiejszy klient e-commerce.
Cross-docking z M.B.B. Logistics
Nasza usługa dopasowana jest indywidualnie do każdego
klienta. Mechanizmy i operacje wykonywane w naszym magazynie mają za zadanie
jak najszybszą dostawę do odbiorcy końcowego oraz zmniejszenie kosztów
związanych z całym łańcuchem dostaw. W przypadku nawiązania współpracy,
otrzymujesz od nas gotowe rozwiązanie – odpowiadając jedynie z sprzedaż i
kontakt z klientem.
Co sprawia, że jesteśmy tak często wybieranym operatorem logistycznym?
11 lat doświadczenia, które pozwoliło nam osiągnąć wyniki bezbłędnej realizacji
zamówień na poziomie 99,996% przy wysyłce ponad 10 milionów przesyłek.
Nasza lokalizacja zapewnia również najszybsze dostawy do odbiorców końcowych na
terenie Polski, Niemiec oraz całej Europy. Zapewniamy również sprawdzoną dostawę
na terenie całego Świata, a więcej o naszych usługach dla Ciebie możesz
dowiedzieć się po nawiązaniu kontaktu.
[…] Cross-docking to specyficzne rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu e-commerce strefą przeładunkową. W efekcie towary przekazywane są bezpośrednio od dostawców do firm kurierskich, które transportują je do klientów końcowych. Produkty znajdują się w cross-docku nie dłużej niż 24 godziny i mogą tam być przepakowywane oraz kompletowane w zamówienia. Jak łatwo się domyślić, taki model logistyki dla sklepu internetowego skutkuje ograniczeniem zbędnych wydatków i skróceniem czasu realizacji dostaw. […]
[…] Cross-docking — rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu strefą przerzutową. W M.B.B. Logistics możesz wybrać dowolnego przewoźnika i przekazać nam swoje towary, a my zajmiemy się ich natychmiastową dystrybucją. Unikniesz w ten sposób kosztownego składowania produktów i zminimalizujesz swój ślad węglowy. […]
[…] Cross-docking — rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu strefą przerzutową. W M.B.B. Logistics możesz wybrać dowolnego przewoźnika i przekazać nam swoje towary, a my zajmiemy się ich natychmiastową dystrybucją. Unikniesz w ten sposób kosztownego składowania produktów i zminimalizujesz swój ślad węglowy. […]
[…] Cross-docking — model nazywany też przeładunkiem kompletacyjnym. Powierzchnia magazynowa jest w tym przypadku zastępowana przez strefę przerzutową, gdzie towary są przepakowywane bezpośrednio z jednego środka transportu do drugiego. Od dostawców trafiają więc prosto do kurierów, z pominięciem etapu składowania. […]
[…] się także na inne, nieco mniej rozbudowane usługi. Mowa między innymi o dropshippingu czy cross-dockingu. Są to rozwiązania pozwalające powierzyć część obowiązków związanych z logistyką […]
[…] Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny. Polega na zebraniu w jednym punkcie towarów pozyskanych od wielu dostawców lub odebraniem towarów z jednego miejsca w celu dostarczenia ich do jednego lub kilku klientów. W tej formie logistyki e-commerce pomijany jest etap długotrwałego składowania towarów przed ich dostarczeniem do klientów. […]
8 Comments
Logistyka sklepu internetowego – jaki model wybrać? | M.B.B. Logistics
[…] Cross-docking to specyficzne rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu e-commerce strefą przeładunkową. W efekcie towary przekazywane są bezpośrednio od dostawców do firm kurierskich, które transportują je do klientów końcowych. Produkty znajdują się w cross-docku nie dłużej niż 24 godziny i mogą tam być przepakowywane oraz kompletowane w zamówienia. Jak łatwo się domyślić, taki model logistyki dla sklepu internetowego skutkuje ograniczeniem zbędnych wydatków i skróceniem czasu realizacji dostaw. […]
Usługi logistyczne – definicja i rodzaje | M.B.B. Logistics
[…] Cross-docking — rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu strefą przerzutową. W M.B.B. Logistics możesz wybrać dowolnego przewoźnika i przekazać nam swoje towary, a my zajmiemy się ich natychmiastową dystrybucją. Unikniesz w ten sposób kosztownego składowania produktów i zminimalizujesz swój ślad węglowy. […]
Usługi magazynowe – kompleksowa obsługa logistyczna | M.B.B. Logistics
[…] Cross-docking — rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu strefą przerzutową. W M.B.B. Logistics możesz wybrać dowolnego przewoźnika i przekazać nam swoje towary, a my zajmiemy się ich natychmiastową dystrybucją. Unikniesz w ten sposób kosztownego składowania produktów i zminimalizujesz swój ślad węglowy. […]
Firma logistyczna – czym się zajmują firmy logistyczne? | M.B.B. Logistics
[…] usługi, jakie proponujemy, to fulfillment, FBA & FBM oraz cross-docking. Zapewniają one najwyższą jakość obsługi kupujących oraz realizacji […]
Logistyka kontraktowa – na czym polega? | M.B.B. Logistics
[…] Cross-docking — model nazywany też przeładunkiem kompletacyjnym. Powierzchnia magazynowa jest w tym przypadku zastępowana przez strefę przerzutową, gdzie towary są przepakowywane bezpośrednio z jednego środka transportu do drugiego. Od dostawców trafiają więc prosto do kurierów, z pominięciem etapu składowania. […]
Procesy logistyczne – jak przebiegają w przedsiębiorstwie? | M.B.B. Logistics
[…] się także na inne, nieco mniej rozbudowane usługi. Mowa między innymi o dropshippingu czy cross-dockingu. Są to rozwiązania pozwalające powierzyć część obowiązków związanych z logistyką […]
Logistyka e-commerce – jaką strategię wybrać? | M.B.B. Logistics
[…] Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny. Polega na zebraniu w jednym punkcie towarów pozyskanych od wielu dostawców lub odebraniem towarów z jednego miejsca w celu dostarczenia ich do jednego lub kilku klientów. W tej formie logistyki e-commerce pomijany jest etap długotrwałego składowania towarów przed ich dostarczeniem do klientów. […]
Paczka do Niemiec - Kurier do Niemiec dla Twojego e-commerce | M.B.B. Logistics
[…] które dzięki dużej liczbie wysyłek ma możliwość uzyskania najlepszych na rynku cen (cross-docking, […]