Fulfillment w Polsce — Jak rozwijają się usługi logistyczne dla e-commerce?

Na polskim rynku e-commerce fulfillment stanowi stosunkowo nowe rozwiązanie. Mimo to stoi na wysokim poziomie, oferując usługi znacznie wykraczające poza udostępnianie przestrzeni magazynowej. Choć kierowany jest głównie do właścicieli e-sklepów, korzystają z niego również producenci oraz firmy handlowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda fulfillment w Polsce, zapoznaj się z naszym artykułem na temat outsourcingu logistycznego!

Czym jest usługa fulfillment i dla kogo jest przeznaczona?

Outsourcing w branży e-commerce obecny jest już od wielu lat. Sprzedawcy korzystają z usług zewnętrznych firm na przykład w zakresie księgowości czy transportu. Z pełnym przekonaniem można jednak stwierdzić, że fulfilment idzie o parę kroków dalej niż wszelkie dotychczasowe udogodnienia. Stanowi bowiem kompleksowe rozwiązanie, świadczone przez wyspecjalizowanego operatora logistycznego i obejmujące między innymi:

  • magazynowanie towarów,
  • transport,
  • pakowanie i adresowanie produktów,
  • wysyłkę zamówień,
  • identyfikację wizualną,
  • obsługę zwrotów i reklamacji.

Fulfillment dla e-commerce wyręcza więc właścicieli sklepów internetowych w wielu czasochłonnych obowiązkach, pozwalając im skupić się na ważniejszych aspektach biznesu — np. na marketingu czy rozwoju strategii sprzedażowej.

Fulfillment dla e-commerce — Jak wygląda proces obsługi logistycznej?

Skoro wiesz już, jakie usługi logistyczne obejmuje zazwyczaj fulfillment, pora wejść w szczegóły i przedstawić kolejne etapy obsługi zamówień przez centra logistyczne. Choć każdy operator stosuje nieco inne rozwiązania, z reguły zaliczają się do nich:

  1. integracja systemu informatycznego sprzedawcy z infrastrukturą magazynu,
  2. przyjmowanie towarów na magazyn i ich kontrola ilościowa oraz jakościowa,
  3. zarządzanie stanami magazynowymi,
  4. kompletowanie zamówień,
  5. pakowanie przesyłek,
  6. transport i dostawa towarów,
  7. drukowanie etykiet transportowych,
  8. zarządzanie statusem realizacji zamówień,
  9. posprzedażowa obsługa klienta — zarządzanie zwrotami i reklamacjami.

Warto pamiętać, że to od sprzedawcy zależy, które dokładnie obszary logistyki i w jakim stopniu powierzy operatorowi. Dzięki skalowalności usług tego typu, zapłaci wyłącznie za wykorzystywane zasoby, nie ryzykując ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Fulfilment a Polska — Jak rozwija się outsourcing logistyki w Polsce?

Eksperci zgodni są co do tego, że fulfillment w Polsce znajduje się cały czas na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, ale cechuje się sporym potencjałem. Na tę chwilę około 30% sprzedawców deklaruje powierzanie obsługi zamówień zewnętrznym operatorom. Warto zauważyć, że aż 97% z nich jest zadowolonych z takiego rozwiązania.

Można się zatem spodziewać, że fulfilment w Polsce będzie cały czas zyskiwał na popularności. Według prognoz, w ciągu najbliższych 3 lat odsetek sprzedawców korzystających z usług logistyki dla e-commerce ma wzrosnąć dwukrotnie. Oznaczałoby to, że taki model cechowałby już większość sklepów internetowych. Trudno się temu dziwić — fulfillment to gwarancja optymalizacji kosztów i czasu pracy.

Rozwój outsourcingu logistyki to efekt rosnącej świadomości przedsiębiorców w zakresie zmieniających się potrzeb klientów i standardów rynkowych. Fulfillment szczególnie doceniany jest przez sklepy internetowe, które realizują kilkaset zamówień miesięcznie. Na takim etapie sprzedawcy zaczynają bowiem dostrzegać problemy pojawiające się w obszarze logistyki magazynowej. Związane z nią procesy logistyczne zajmują coraz więcej czasu, a właściciele e-commerce’ów nie zawsze dysponują wystarczającą wiedzą, aby je usprawniać i wprowadzać kolejne udogodnienia.

Dlaczego właściciele sklepów internetowych decydują się na współpracę z firmami logistycznymi?

Sprostanie rosnącym oczekiwaniom konsumentów jest coraz trudniejszym zadaniem dla sprzedawców. Konkurencyjność branży e-commerce sprawia, że na rynku bronią się wyłącznie firmy świadczące usługi najwyższej jakości. Klienci zwracają szczególną uwagę na takie aspekty jak:

  • różnorodność asortymentu,
  • dostępność produktów,
  • czas i koszty dostawy,
  • ceny towarów,
  • zabezpieczanie przesyłek,
  • obsługa posprzedażowa,
  • jakość komunikacji.

Im więcej zamówień obsługuje dany sklep internetowy, tym trudniej jest mu zadbać o wymienione wyżej obszary. Skrócenie czasu dostaw może na przykład negatywnie odbić się na jakości pakowania produktów, a poszerzenie oferty na dostępności towarów. Rozwiązanie tych problemów umożliwia właśnie fulfillment.

Sprawdź! Sprawdzone usługi logistyczne dla e-commerce!

Dzięki powierzeniu logistyki sklepu internetowego zewnętrznemu operatorowi sprzedawca może skupić się na czysto biznesowych aspektach prowadzenia sklepu. Nie musi więc martwić się o takie kwestie jak zarządzanie powierzchnią magazynową, rotacja pracowników czy zabezpieczanie przesyłek. Na tym nie koniec — niektóre firmy logistyczne wykraczają znacznie poza tradycyjne rozumienie usług 3PL (third party logistitcs), oferując swoim klientom między innymi takie udogodnienia jak prowadzenie księgowości, działań marketingowych czy wsparcie informatyczne. Na chwilę obecną takich operatorów rzadko spotyka się w Polsce, ale z czasem zacznie ich prawdopodobnie przybywać.

Podsumowując, do kluczowych korzyści płynących z fulfillmentu można zaliczyć:

  • optymalizację kosztów logistyki magazynowej,
  • oszczędność czasu i możliwość koncentracji na biznesie,
  • redukcję rotacji pracowników,
  • skalowalność logistyki (zasoby magazynu fulfillment zawsze dostosowane są do aktualnej sytuacji sklepu),
  • dostępność zaawansowanych technologii (np. sprzętu magazynowego, komputerów, systemów WMS, środków transportu itd.),
  • doświadczenie i kompetencje personelu centrum logistycznego,
  • wysoką jakość świadczonych usług (np. gwarancję terminowych dostaw, zabezpieczanie przesyłek itp.),
  • możliwość personalizacji usług (np. poprzez dołączanie materiałów reklamowych do przesyłek).

Wszystko to sprawia, że właściciele sklepów internetowych coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania jak fulfillment. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy przestają radzić sobie z codzienną obsługą zamówień. Pierwszym krokiem jest dla nich często dropshipping, czyli podobny model logistyczny, bazujący jednak na współpracy z hurtowniami i cechujący się znacznie węższym zakresem usług.

Ile kosztuje fulfillment w Polsce? – Jak kształtują się cenniki fulfillmentu?

Fulfillment stanowi bardzo rozbudowaną usługę, toteż nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o jego ceny. Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie świadczenia wchodzą w skład oferty operatora i jak wygląda działalność e-commerce prowadzona przez sprzedawcę. Bardzo często wyceny mają więc charakter indywidualny, tak jak w przypadku firmy M.B.B. Logistics. Jako właściciel sklepu internetowego musisz po prostu skontaktować się z wybranym centrum logistycznym i przedstawić mu swoje potrzeby w zakresie magazynowania asortymentu oraz obsługi zamówień. Na tej podstawie operator przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę, dostosowaną do specyfiki Twojego biznesu.

Podczas wyceny fulfillmentu dla sprzedaży internetowej pod uwagę brane są zazwyczaj takie kryteria jak:

  • zajmowana przestrzeń magazynowa,
  • liczba realizowanych zamówień,
  • usługi dodatkowe (np. personalizacja przesyłek, specjalne warunki składowania towarów itp.).

Im większe są Twoje potrzeby w zakresie magazynowania i obsługi zamówień, tym wyższe okażą się dla Ciebie koszty fulfillmentu. Właściciel sklepu oferującego produkty spożywcze lub farmaceutyczne musi liczyć się na przykład z dodatkowymi wydatkami, które związane będą z przechowywaniem towaru w odpowiedniej temperaturze. Sprzedawca mebli z kolei zapłaci przypuszczalnie więcej za wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu do transportowania produktów wielkogabarytowych. Jak więc widzisz, każdy przypadek fulfillmentu jest zupełnie inny.

Warto jednak pamiętać, że nawet przy stosunkowo wysokiej wycenie, koszty fulfillmentu okażą się prawdopodobnie niższe niż wydatki na logistykę we własnym zakresie. Dzieje się tak, ponieważ sprzedawca ponosi jedynie koszty wykorzystywanych aktualnie zasobów. Oznacza to, że nie płaci za najem magazynu e-commerce czy pensje pracowników, kiedy ruch w sklepie spada. W okresach szczytu sprzedaży musi oczywiście liczyć się z większymi wydatkami, ale są one wówczas ściśle związane z generowanym przychodem.

Fulfillment w Polsce — Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że fulfillment w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać i ma przed sobą świetlaną przyszłość. Nasz kraj idzie pod tym względem w ślady innych europejskich rynków, których outsourcing logistyki jest już stałym elementem. Jeśli czujesz, że przestajesz nadążać z obsługą zamówień, zastanów się nad powierzeniem niektórych obowiązków doświadczonemu operatorowi. Spersonalizowaną ofertę fulfillmentu otrzymasz, wypełniając dostępny poniżej formularz kontaktowy M.B.B. Logistics.

Nasza oferta skierowana jest zarówno do małych, jak i do średnich firm z branży e-commerce. Nie musisz bowiem przejmować się żadnym minimum logistycznym, a dodatkowo zyskujesz dostęp do 30 dni darmowego magazynowania dla każdej dostawy. Jest to zatem atrakcyjne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który chce ułatwić sobie rozwój sklepu internetowego!

Formularz kontaktowy






    Co nas wyróżnia?

    Główny magazyn położony jest w Słubicach (5 km od granicy polsko-niemieckiej), zapewniając obsługę przez przewoźników z Polski i Niemiec jako lokalnych klientów. Oznacza to dostawę na terenie tych krajów w średnim czasie do 24h od przekazania paczki do przewoźnika oraz atrakcyjne ceny dla naszych klientów.

    Integracja naszego systemu OMS z przewoźnikami oraz systemem do zarządzania gospodarką magazynową pozwala na uzyskanie: statusu realizacji zamówienia, numeru śledzenia czy towarów znajdujących się w zamówieniu. W przypadku sprzedaży na platformach terminowe przekazanie numeru śledzenia przesyłki czy statusu realizacji jest głównym wyznacznikiem Twojego statusu jako sprzedawcy oraz zadowolenia klienta.

     

    Dzięki wieloletniej współpracy z przewoźnikami oraz naszemu położeniu oferujemy jedne z najkorzystniejszych stawek za wysyłkę na terenie Polski, Niemiec oraz Europy. Realizujemy również wysyłkę na terenie całego świata, również w przypadku rzadko obieranych przez sprzedawców kierunków. Biznesy korzystające z naszych usług mogą przyciągnąć klienta nie tylko szybkim czasem realizacji, ale również kosztem wysyłki – co jest obecnie stawiane na równi z czasem dostawy do odbiorcy końcowego.

     

    99,996% bezbłędnie zrealizowanych zamówień – taki wynik określa naszą jakość oraz Twoje bezpieczeństwo.

    Nasz system pozwala na realizowanie zamówień za pomocą bezpiecznej integracji, zapewnia stały dostęp do stanów magazynowych, kontrolę każdego etapu realizacji zamówienia czy przyjęcia towaru.

    Magazyny posiadają zabezpieczenia zapobiegające przed kradzieżą oraz systemy bezpieczeństwa zabezpieczające przechowywane w nim towary (np. system gaśniczy).

    Pierwsze 30 dni magazynowania dla każdej z dostaw jest darmowe.

    Co to oznacza?

    Wysyłasz do nas 100 sztuk towaru i w przeciągu 30 dni wysyłasz 100 sztuk do swoich klientów nie płacąc nic za magazyn. Proste i korzystne, prawda?

    The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

    69-100 Słubice
    (Poniedziałek - Piątek)
    06:00 - 15:00