Firma logistyczna – czym się zajmują firmy logistyczne i jakie zadania można im powierzyć?

Firma logistyczna to zewnętrzny dostawca usług logistycznych (3PL), który realizuje operacje takie jak realizacja zamówień, magazynowanie, kompletacja, przetwarzanie, pakowanie oraz wysyłka.

Firmy logistyczne - Czym się zajmują?

Centra logistyczne świadczą usługi związane ze spedycją, transportem oraz wszystkimi operacjami magazynowymi związanymi z towarem. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień stworzonych z myślą o klientach.

W zakres zadań dodatkowych mogą wchodzić czynności prawno-formalne, celne, marketingowe (specjalne opakowanie) czy doradcze.

Zadania firm logistycznych

 1. Kompleksowe procesowanie zamówień – polega na realizacji zamówień zgodnie z ustalonymi procedurami oraz kontrolą tego procesu pod kątem poprawności.
 2. Zarządzanie gospodarką magazynową i materiałową – funkcja w której zawarte zostaną takie procesy jak planowanie zasobów magazynowych, dostępnego miejsca oraz jego oznaczania. Skupia się na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej w stosunku do przechowywanych zasobów.
 3. Magazynowanie – przechowywanie powierzonych zapasów z uwzględnieniem wymiarów oraz rodzaju towaru.
 4. Zarządzanie zapasami – kontrola stanów magazynowych w celu płynnej realizacji zleceń oraz zabezpieczenia łańcucha dostaw, pozwala na odpowiednie planowanie dostaw w stosunku do aktualnego popytu.
 5. Wysyłka – dobranie odpowiedniego przewoźnika dla towaru oraz preferowanego kierunku wysyłki.
 6. Pakowanie – zadanie dzięki któremu zyskasz zadowolenie klienta oraz unikniesz nieprzyjemnych sytuacji w trakcie współpracy z kurierami. Odpowiednio wytrzymałe opakowanie pozwoli uniknąć uszkodzenia towaru oraz dopłat od przewoźników z tytułu przetwarzania przesyłki niestandardowej.
 7. Monitoring – Kontrola wszystkich realizowanych procesów magazynowych za pomocą dostępnych środków oraz oprogramowania – WMS, OMS, kamery etc.

Proces ten pozwala na ułożenie ścieżki optymalizującej czas oraz koszty wszystkich procesów magazynowych.

Cele firm logistycznych

ZAMÓWIENIA

właściwy produkt

poprawna ilość

DOSTAWA

 

właściwa lokalizacja

właściwy czas

JAKOŚĆ

odpowiedni stan

KOSZT

odpowiednia cena

Usługi firm logistycznych - W jakim zakresie można współpracować z firmą logistyczną?

Usługi świadczone przez firmy logistyczne, zostały zaprojektowane w celu spełniania wszystkich potrzeb oraz usług jakich wymagają ich klienci. Od logistyki kontraktowej do dekorowania opakowań w których odbiorca końcowy otrzyma towar.

Usługi możemy podzielić na:

 • Usługi transportowe – realizowanie zleceń transportu (w tym doradztwa) w sposób bezproblemowy i wydajny;
 • Usługi spedycyjne – organizacja transportu towarów, obsługi celnej, ubezpieczenia czy wymaganej dokumentacji;
 • Usługi logistyczne – realizacja działań transportowo-spedycyjnych, usług terminalowych, czynności uszlachetniających

Zakres kooperacji z centrum logistycznym w głównej mierze jest zależny od jego możliwości oraz strategii działania. W przypadku korzystania z usług doświadczonej firmy logistycznej wszystkie procesy, jak również oferta zaprojektowana jest w celu minimalizacji kosztu klientów oraz jak najszybszej realizacji zadań (np. pakowania towaru oraz wysyłki).

Najczęściej oferowanym zakresem usług są:

 1. Przemieszczanie (towaru) to inaczej czynności polegające na przeniesieniu asortymentu pomiędzy dostępnymi magazynami lub strefami. W ramach tej usługi oznaczana jest lokalizacja towaru oraz jego ilość.
 2. Spedycja – organizacja transportu towaru oraz pozostałe czynności w tym doradztwo środka transportu i rozładunku.
 3. Magazynowanie – zorganizowany zbiór czynności powiązany z gromadzeniem zapasów dóbr materialnych, ich przechowywaniem oraz przemieszczeniem.
 4. Kompletacja – proces lokalizacji i zebrania zamówionych produktów z półek/regałów znajdujących się w różnych strefach magazynu w celu przekazania ich do klienta lub wyznaczonemu pracownikowi do spakowania.
 5. Uszlachetnianie (metkowanie, foliowanie) – dodatkowe „dekorowanie” zamówień – personalizowanie karty np. z imieniem, pakowanie w materiały dekoracyjne i personalizowanie zawartości zamówienia.
 6. Zarządzanie zapasami – organizacja, planowanie, realizacja i weryfikacja wszystkich etapów operacji związanych z towarem (produkcja, dystrybucja, organizacja)
 7. Doradztwo – w zakresie działań branży tsl, celne oraz dotyczące zarządzania towarem. W tym przypadku doradztwo zależy od wybranej formy współpracy.

Współpraca z firmą logistyczną – korzyści i wyzwania

Korzyści:

 • możliwość koncentracji na obszarach działalności niewypełnianych przez firmę logistyczną (np. marketing, obsługa klienta, poszerzanie asortymentu, badania);
 • zmniejszenie kosztów związanych z realizacją procesów po swojej stronie, jak również wynajmu maszyn, budynków, pracowników czy materiałów;
 • oszczędność środków przeznaczonych na działania logistyczne, spedycyjne i magazynowe;
 • zwiększenie zadowolenia klienta poprzez szybszą realizację zamówień i zmniejszenie błędów;
  – wysoki poziom jakości oraz duża skalowalność operacyjna;

Wyzwania:

 • Procesy powierzone operatorowi logistycznemu podlegają głównie jego kontroli oraz procesom na które nie masz wpływu (np. automatyzacja);
 • Ograniczenie kontaktów z odbiorcą końcowym lub dostawcą towarów;
 • Problemy dostawcy usług, stają się Twoimi problemami (wstrzymanie świadczenia usług oraz ograniczenie realizacji zleceń);
 • Twoje wyobrażenia na temat realizacji zlecenia mogą odbiegać od procesu wykonywanego przez logistykę stron trzecich;
Teraz! Przyśpiesz z nami swój biznes!

M.B.B. Logistics – doświadczona firma logistyczna

M.B.B. Logistics to wyspecjalizowane centrum logistyczne z ponad 11 letnim doświadczeniem oraz strategicznym położeniem magazynów dla najszybszych dostaw do odbiorców końcowych.

Wszystkie oferowane przez nas usługi logistyczne to gotowe rozwiązania dla największych wyzwań stawianych przed e-commerce.

W zeszłym roku zrealizowaliśmy ponad 10 milionów przesyłek dla naszych klientów sprzedających swoje towary za pomocą własnych sklepów, topowych platform sprzedażowych czy marketplace’ów.

Podstawowe usługi jakie proponujemy to fulfillment, FBA & FBM oraz cross-docking. Zapewniają one najwyższą jakość obsługi kupujących oraz realizacji zamówień.

Co nas wyróżnia?

Główny magazyn położony jest w Słubicach (5 km od granicy polsko-niemieckiej), zapewniając obsługę przez przewoźników z Polski i Niemiec jako lokalnych klientów. Oznacza to dostawę na terenie tych krajów w średnim czasie do 24h od przekazania paczki do przewoźnika oraz atrakcyjne ceny dla naszych klientów.

Integracja naszego systemu OMS z przewoźnikami oraz systemem do zarządzania gospodarką magazynową pozwala na uzyskanie: statusu realizacji zamówienia, numeru śledzenia czy towarów znajdujących się w zamówieniu. W przypadku sprzedaży na platformach terminowe przekazanie numeru śledzenia przesyłki czy statusu realizacji jest głównym wyznacznikiem Twojego statusu jako sprzedawcy oraz zadowolenia klienta.

 

Dzięki wieloletniej współpracy z przewoźnikami oraz naszemu położeniu oferujemy jedne z najkorzystniejszych stawek za wysyłkę na terenie Polski, Niemiec oraz Europy. Realizujemy również wysyłkę na terenie całego świata, również w przypadku rzadko obieranych przez sprzedawców kierunków. Biznesy korzystające z naszych usług mogą przyciągnąć klienta nie tylko szybkim czasem realizacji, ale również kosztem wysyłki – co jest obecnie stawiane na równi z czasem dostawy do odbiorcy końcowego.

 

99,996% bezbłędnie zrealizowanych zamówień – taki wynik określa naszą jakość oraz Twoje bezpieczeństwo.

Nasz system pozwala na realizowanie zamówień za pomocą bezpiecznej integracji, zapewnia stały dostęp do stanów magazynowych, kontrolę każdego etapu realizacji zamówienia czy przyjęcia towaru.

Magazyny posiadają zabezpieczenia zapobiegające przed kradzieżą oraz systemy bezpieczeństwa zabezpieczające przechowywane w nim towary (np. system gaśniczy).

Pierwsze 30 dni magazynowania dla każdej z dostaw jest darmowe.

Co to oznacza?

Wysyłasz do nas 100 sztuk towaru i w przeciągu 30 dni wysyłasz 100 sztuk do swoich klientów nie płacąc nic za magazyn. Proste i korzystne, prawda?

The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

69-100 Słubice
(Poniedziałek - Piątek)
06:00 - 15:00
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.