konsolidacja logistyka

Co to jest konsolidacja? – Znaczenie konsolidacji w logistyce

Optymalizacja procesów logistycznych pozwala przedsiębiorstwom redukować zbędne wydatki i usprawniać kluczowe operacje. Działania tego typu mają więc na celu zarówno rozwój biznesów, jak i odpowiadanie na rosnące potrzeby klientów. Jednym z takich rozwiązań jest konsolidacja. Na czym dokładnie polega i jakie korzyści zapewnia?

Czym jest konsolidacja w logistyce?

Konsolidacja jest terminem spotykanym w różnych dziedzinach życia. Ogólnie oznacza łączenie wielu mniejszych elementów w jeden większy. Znajduje zastosowanie choćby w bankowości, gdzie umożliwia klientom zamianę kilku pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny. Jak taki proceder można wykorzystać jednak w logistyce?

Zgodnie z definicją konsolidacja w obszarze logistyki polega na łączeniu wielu mniejszych przesyłek, które przewożone są w tym samym kierunku, w jeden większy ładunek. Pozwala to zmniejszyć koszty transportu i zwiększyć jego wydajność. Zastosowanie to nie wyczerpuje jednak tematu, ponieważ proces konsolidacji wykorzystuje się również na potrzeby magazynów. Usprawnia on przyjmowanie towaru, jego składowanie oraz wydawanie.

Konsolidacja ładunków w transporcie

Konsolidacja przesyłek stanowi alternatywę dla transportu pełnych ładunków, w przypadku którego cały kontener przewozowy wykorzystywany jest na potrzeby jednego klienta. Pozwala więc ona na znaczną redukcję kosztów wysyłek realizowanych na bardzo duże odległości i może być szczególnie korzystna dla mniejszych firm, które nie byłyby w stanie samodzielnie zapełnić całego kontenera.

Przedsiębiorstwa decydujące się na konsolidację towarów płacą jedynie za przestrzeń, którą w kontenerze lub naczepie ciężarówki zajmuje ich ładunek. W takim modelu przewoźnik zbiera zamówienia od różnych klientów, które łączy jednak ta sama destynacja, i tworzy list zbiorczy. Sprawia to, że transport jest opłacalny dla każdej ze stron transakcji.

Konsolidacja ładunków może odbywać się na potrzeby transportu lądowego, wodnego czy powietrznego. Każda z przesyłek musi jednak posiadać własny list przewozowy. Po dostarczeniu towarów na miejsce przeprowadza się ich dekonsolidację, która ma na celu rozpakowanie i rozdysponowanie produktów do poszczególnych odbiorców.

Czy konsolidacja w transporcie ma jakieś wady? Przedsiębiorstwa muszą liczyć się nieraz z wydłużeniem czasu oczekiwania na wysyłkę towaru. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest proces kompletowania ładunku przez spedytora, któremu zależy na zebraniu jak największej liczby zamówień przed rozpoczęciem transportu.

Proces konsolidacji towarów w magazynie

Jak już wiesz, konsolidację wykorzystuje się także w strefach składowania. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować zagospodarowanie dostępnej przestrzeni i usprawnić realizację zamówień na rzecz klientów. Grupowanie produktów pochodzących z różnych źródeł przeprowadza się w następujących procesach:

  • Przyjmowanie towaru – produkty są sortowane i łączone w jednostki ładunkowe od razu po dostarczeniu do magazynu.
  • Rozmieszczenie produktów – konsolidacja usprawnia składowanie towarów w magazynie i ułatwia ich zlokalizowanie w razie potrzeby.
  • Przygotowanie towaru do wysyłki – aby zoptymalizować transport produktów do klientów, grupuje się je pod kątem odbiorcy lub trasy wysyłki.

Warto zauważyć, że choć konsolidacja może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla wielu różnych przedsiębiorstw, to jest operacją wprost niezbędną w przypadku magazynów przeładunkowych, działających w cross-dockingu.

Systemy wspomagające konsolidację towarów w magazynie

W celu efektywnego zarządzania konsolidacją stosuje się specjalne systemy WMS i ERP. Pierwsze (Warehouse Management System) umożliwiają sprawne kierowanie magazynem i monitorowanie wszystkich czynności związanych z obsługą ładunków. Drugie (Enterprise Resources Planning) pozwalają na skuteczne zarządzanie całością zasobów przedsiębiorstwa.

Takie oprogramowanie stanowi absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego magazynu konsolidacyjnego. Inteligentne systemy informatyczne umożliwiają sprawną obsługę logistyczną ładunków oraz rejestrowanie ich zawartości. Prowadzi to do minimalizowania liczby błędów, redukowania wydatków i podnoszenia jakości usług przedsiębiorstw.

Jakie są korzyści konsolidacji w logistyce?

Po lekturze naszego poradnika wiesz już, co to znaczy konsolidacja i jakie znaczenie ma ona dla branży TSL (transport, spedycja, logistyka). W ramach podsumowania przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, które niesie ze sobą to rozwiązanie:

  • Oszczędności finansowe – dzięki konsolidacji przedsiębiorca dzieli się kosztami transportu z innymi firmami. Przewóz towarów metodami tradycyjnymi byłby zupełnie nieopłacalny dla mniejszych podmiotów, ponieważ nie obsługują one takiej liczby zamówień, która byłaby w stanie wypełnić kontener w całości.
  • Wysoka jakość usług – korzystając z ofert dużych spedytorów, firmy mogą zwiększać częstotliwość wysyłek i rozszerzać swoje zasięgi. Konsolidacja w magazynach pozwala natomiast usprawniać obsługę zamówień na potrzeby klientów.
  • Optymalizacja wykorzystania przestrzeni – konsolidując towary od razu po ich przyjęciu od dostawców, firmy lepiej wykorzystują potencjał swoich magazynów i zwiększają efektywność kluczowych procesów logistycznych.

Jak widzisz, konsolidacja staje się coraz ważniejszym elementem współczesnej logistyki. W ogromnym stopniu wpływa na rozwój biznesów, zwłaszcza w tak dynamicznie rosnących branżach jak e-commerce.

Sprawdzone usługi magazynowe dla e-commerce! Napisz do nas, a my przygotujemy wycenę:

The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

69-100 Słubice
(Poniedziałek - Piątek)
06:00 - 15:00