fulfillment

Fulfillment – co to jest, jak działa i ile kosztuje?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o usłudze fulfillment? Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz znacząco ograniczyć wydatki związane z magazynem, logistyką i realizacją zamówień w sklepie internetowym. Przedsiębiorcy w branży e-commerce coraz częściej korzystają z takich możliwości, optymalizując swoje budżety i podnosząc jakość obsługi klientów.

Jeśli Ty także jesteś zainteresowany fulfillmentem, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Sprawdzone usługi logistyczne dla e-commerce! Napisz do nas, a my przygotujemy wycenę:

Fulfillment - co to jest?

Fulfillment to nowoczesny model logistyczny, który znajduje szerokie zastosowanie w handlu internetowym. Właściciele e-commerce’ów korzystają z niego, aby obniżyć koszty prowadzenia działalności, a jednocześnie zyskać dostęp do zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Do dyspozycji mają bowiem nie tylko magazyn firmy logistycznej, ale także jej doświadczony personel, sprzęt oraz rozliczne usługi jej podwykonawców.

Fulfilment czy fulfillment? — Jaka jest różnica?

Pod kątem pisowni obie formy — zarówno “fulfilment”, jak i “fulfillment” są poprawne, jednak najczęściej używana jest ta z podwójnym “l”. Pierwsza z nich (“fulfilment”) stosowana jest zazwyczaj w Wielkiej Brytanii, natomiast druga (“fulfillment”) w Stanach Zjednoczonych.

W obu przypadkach znaczenie tego słowa jest właściwie takie samo. Termin “fulfilment” lub bardziej spopularyzowany “fulfillment” w języku codziennym odnosi się do uczucia spełnienia i satysfakcji. Zupełnie inaczej należy go jednak rozumieć w kontekście logistyki, w którym oznacza on kompleksową usługę realizacji zamówień.

Na czym polega usługa fulfillment? – Jak przebiega proces obsługi sklepu internetowego?

Fulfillment dla e-commerce polega na przekazaniu magazynowania, logistyki, realizacji zamówień i obsługi zwrotów w ręce wyspecjalizowanego centrum logistycznego. Proces obsługi sklepu internetowego możemy podzielić na kilka etapów:

  1. Przyjmowanie dostaw.
  2. Magazynowanie towarów.
  3. Realizacja zamówień.
  4. Obsługa zwrotów i reklamacji.
  5. Kontrola produktów.

Dodatkowo na każdym z tych etapów właściciel sklepu internetowego ma możliwość weryfikacji stanów magazynowych i postępów w obsłudze zamówień. Operator logistyczny zajmuje się również takimi procesami jak między innymi:

  • kontrola ilościowa i jakościowa towarów,
  • wprowadzanie danych do systemu WMS,
  • przekazywanie informacji do systemu OMS,
  • komunikacja ze sprzedawcą.

Dla kogo sprawdzą się usługi fulfillmentu?

Fulfillment stanowi ciekawe rozwiązanie dla każdego sprzedawcy chcącego zaoszczędzić swój czas oraz pieniądze. Niezależnie od wielkości sklepu internetowego, liczby zamówień czy rodzaju sprzedawanych produktów firma logistyczna może zaoferować przedsiębiorcom sprawdzone rozwiązania, stanowiące odpowiedź na ich rosnące potrzeby.

W przypadku wyspecjalizowanych branż, takich jak np. beauty & wellness, fashion, IT czy FMCG istnieje nawet możliwość dostosowania opakowań do potrzeb sprzedawców czy uzyskania specjalnych warunków składowania towarów. Dzięki temu przedsiębiorcy nie tylko optymalizują czas pracy i wydatki, ale też podnoszą jakość świadczonych usług.

Jakie są zalety korzystania z usług fulfillment center?

Outsourcing logistyki, przyjmujący postać fulfillmentu, odznacza się wieloma zaletami. Wśród najważniejszych plusów tego modelu można wymienić następujące aspekty:

  1. Ograniczenie kosztów — takich jak utrzymanie własnego magazynu e-commerce, pracowników czy zakup materiałów do pakowania. Korzyści finansowe to efekt rozłożenia wymienionych wydatków na wielu klientów operatora logistycznego.
  2. Oszczędność czasu — sprzedawca nie musi osobiście zajmować się obsługą zamówień, dzięki czemu może skupić się np. na prowadzeniu działań marketingowych i rozwijaniu biznesu.
  3. Atrakcyjne ceny i warunki dostaw do klientów — dzięki dużej liczbie dostarczanych przesyłek klienci fulfillment center (centrum logistycznego) mogą korzystać z bardziej konkurencyjnych stawek firm kurierskich.
  4. Realizacja wszystkich procesów w jednym miejscu — w jednej lokalizacji towar jest magazynowany, pakowany oraz wysyłany, co przyspiesza realizację i dostawę zamówień.
  5. Skalowalność procesów logistycznych — w takich przypadkach jak wzrost liczby zamówień, peak-season czy Black Friday magazyn zewnętrznej firmy jest gotowy na każdą ewentualność. Przedsiębiorca płaci natomiast wyłącznie za wykorzystywane zasoby.
  6. Kontrola stanów magazynowych oraz statusu zamówień — systemy OMS (zarządzanie zamówieniami) oraz WMS (gospodarka magazynowa) pozwalają na monitorowanie liczby towarów oraz postępu w realizacji zleceń od klientów.
  7. Integracja z systemami sprzedażowymi — umożliwia m.in. przekazywanie statusu zamówienia oraz numeru śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym.

Fulfillment a dropshipping – czym się różnią?

Modelem logistycznym podobnym do fulfillmentu jest dropshipping. Oba rozwiązania pozwalają prowadzić sklep internetowy bez magazynu,  jednak znacząco różnią się między sobą:

  • Fulfillment stworzony jest dla firm opierających swoją sprzedaż o własne stany magazynowe i zlecających realizację wszystkich procesów zewnętrznej firmie.
  • Dropshipping pomija proces magazynowania, ponieważ procesy logistyczne przekazywane są hurtowni, w której zaopatruje się właściciel sklepu. To rozwiązanie pozbawia sprzedawcę kontroli nad rzeczywistymi stanami magazynowymi i nie gwarantuje mu dostępności towarów podczas realizacji zamówień.

Ile kosztuje fulfillment? - Jakie czynniki kształtują cenniki fulfillmentu?

Zewnętrzni operatorzy logistyczny nie udostępniają zazwyczaj gotowych cenników fulfillmentu. Na koszty tej usługi składają się bowiem różne elementy, takie jak:

  1. Przyjęcie towaru — w opłacie zawarte są:
  • kontrola towaru,
  • pomiar wagi oraz wymiarów,
  • umieszczenie towaru w magazynie.
  1. Magazynowanie — opłatę nalicza się na podstawie rzeczywistych wymiarów towaru oraz jego ilości na magazynie. Warto pamiętać, że w M.B.B. Logistics pierwsze 30 dni składowania produktów z każdej dostawy jest całkowicie darmowe!
  2. Wysyłka — jej koszt zależny jest od wymiarów, wagi i ilości towaru oraz od miejsca dostawy.
  3. Obsługa zwrotów — w przypadku odesłania towaru lub nieodebrania przesyłki opłata zależy od wagi paczki. W ramach tej usługi otrzymujesz powiadomienie o zwrocie wraz z dokumentacją zdjęciową.

Podsumowując, opłaty w fulfillmencie zależne są od:

  • ilości, wymiarów oraz wagi towaru,
  • liczby realizowanych zamówień,
  • materiałów użytych do pakowania,
  • oferty wybranego przewoźnika.

Doskonale widać to na przykładzie firmy logistycznej M.B.B. Logistics. W jej przypadku każda oferta przygotowywana jest indywidualnie z uwzględnieniem charakterystyki biznesu danego klienta oraz rodzaju sprzedawanego przez niego towaru. Jeśli jesteś zainteresowany/-a usługami logistycznymi dla e-commerce, napisz do nas już dzisiaj. 

Formularz kontaktowy






    Fulfillment – FAQ

    Fulfillment to usługa polegająca na przekazaniu w ręce zewnętrznego operatora logistycznego wszystkich czynności dotyczących realizacji zamówień. W jej skład wchodzą m.in.: przyjęcie towaru od producenta, magazynowanie, pakowanie, wysyłka czy obsługa zwrotów. W tym modelu współpracy możesz skupić się na rozwijaniu swojego biznesu oraz na kontakcie z klientem – firma logistyczna zajmuje się natomiast wysyłką i finalizacją zamówienia.

    Podstawowe zadania centrum logistycznego to:

    • przyjmowanie i kontrola towaru,
    • magazynowanie,
    • kompletowanie i wysyłka,
    • obsługa zwrotów,
    • przekazywanie informacji dotyczących statusu realizacji zamówień i stanów magazynowych.

    Fulfillment to znakomite rozwiązanie w przypadku, gdy:

    • chcesz zaoszczędzić swój czas i pieniądze (niski koszt magazynowania, realizacji zamówień oraz wysyłki),
    • chcesz skupić się na rozwoju swojego sklepu i na obsłudze klienta,
    • liczba zamówień realizowanych w Twoim sklepie dynamicznie rośnie,
    • chcesz spełniać wymagania stawiane przez niektóre marketplace’y.

    Na koszt fulfillmentu wpływają przede wszystkim takie czynniki jak rodzaj Twojego towaru, liczba realizowanych zamówień, oferta wybranego przewoźnika oraz kraj wysyłki.

    8 Comments

    • Fulfillment dla e-commerce – jak działa, jakie daje korzyści?

      9 marca 2023 - 15:27

      […] Fulfillment to w dużym uproszczeniu usługa logistyczna, która pozwala właścicielom sklepów internetowych na kompleksową obsługę zamówień. Kluczowe procesy zostają bowiem powierzone doświadczonej firmie zewnętrznej. Z takiego rozwiązania możesz skorzystać, prowadząc sprzedaż nie tylko we własnej witrynie, ale także w różnego rodzaju marketplace’ach. […]

    • Fulfillment w Polsce – Jak rozwija się usługa? | M.B.B. Logistics

      29 kwietnia 2023 - 19:57

      […] w zakresie księgowości czy transportu. Z pełnym przekonaniem można jednak stwierdzić, że fulfilment idzie o parę kroków dalej niż wszelkie dotychczasowe udogodnienia. Stanowi bowiem kompleksowe […]

    • Logistyka e-commerce – jaką strategię wybrać? | M.B.B. Logistics

      29 kwietnia 2023 - 20:22

      […] (centra logistyczne) zajmujące się fulfillmentem, dzięki skupieniu się tylko na  logistyce dla e-commerce, posiadają gotowe rozwiązania, […]

    • Usługi magazynowe – kompleksowa obsługa logistyczna | M.B.B. Logistics

      26 czerwca 2023 - 15:31

      […] Fulfillment — najbardziej zaawansowany rodzaj usług składowania, który poza magazynowaniem towarów obejmuje również kontrole dostaw, monitorowanie zapasów, przepakowywanie produktów, kompletowanie zamówień i dostawę przesyłek. Jest to zatem kompleksowe rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. Możesz powierzyć nam swoje towary (pozyskiwane z hurtowni, od producentów czy też wytwarzane własnoręcznie), a my zajmiemy się ich magazynowaniem i dystrybucją. […]

    • Cennik fulfillment - Ile kosztuje fulfillment? | M.B.B. Logistics

      26 czerwca 2023 - 15:41

      […] odpowiedzieć sobie na pytanie o ceny za fulfillment, należy najpierw dobrze zrozumieć, na czym polega ta usługa magazynowa. Jest to mianowicie […]

    • Magazyn dla e-commerce – fulfillment czy magazyn własny? | M.B.B. Logistics

      2 sierpnia 2023 - 17:43

      […] w łańcuchach dostaw oraz pozwala szybciej realizować zamówienia. Własny magazyn e-commerce czy fulfillment – która z opcji jest […]

    • Operator logistyczny – jakie zadania do niego należą? | M.B.B. Logistics

      7 sierpnia 2023 - 11:04

      […] Fulfillment — najbardziej kompleksowy model outsourcingu logistyki, obejmujący większość bądź wszystkie etapy łańcucha dostaw. Operator logistyczny odbiera w tym przypadku dostawy dla sklepu internetowego, magazynuje towary i monitoruje ich stan, a następnie kompletuje, pakuje i dostarcza zamówienia. Jest to usługa w pełni skalowalna, co oznacza, że sprzedawca ponosi koszty wyłącznie tych zasobów, które w danej chwili wykorzystuje. […]

    • Cross-border e-commerce – jak rozwinąć sprzedaż za granicą? | M.B.B. Logistics

      4 października 2023 - 14:52

      […] Fulfillment to usługa dostosowana do potrzeb sklepów internetowych – także tych planujących ekspansję zagraniczną. Gwarantuje bardzo szybką realizację zamówień, przystępne cenowo dostawy i wysoką jakość procesów magazynowych. Za sprawą fulfillmentu dla e-commerce nie musisz ponosić stałych kosztów logistyki ani tracić czasu na zarządzanie tym obszarem działalności. Składowaniem Twoich towarów i organizacją ich międzynarodowej dystrybucji zajmują się bowiem doświadczeni specjaliści, z którymi rozliczasz się na podstawie osiąganych obrotów. […]

    Comments are closed.

    The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

    69-100 Słubice
    (Poniedziałek - Piątek)
    06:00 - 15:00