Usługi logistyczne — definicja i rodzaje usług logistycznych

Współcześni przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na outsourcing logistyki. Polega on na powierzaniu zewnętrznym wykonawcom kluczowych procesów związanych z magazynowaniem towarów czy ich transportem. Takie usługi logistyczne świadczone są przez wyspecjalizowanych operatorów, którzy pomagają swoim klientom usprawnić realizację zamówień i zarządzanie biznesem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działalności operatorów logistycznych, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Usługa logistyczna — co to jest?

Usługi logistyczne są niezbędne dla niemal wszystkich branż, w tym dla producentów, dystrybutorów, właścicieli detalicznych sklepów internetowych oraz stacjonarnych. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą zapewnić swoim klientom szybkie, niezawodne i efektywne dostawy produktów, minimalizując jednocześnie koszty i poprawiając jakość obsługi.

Usługi logistyczne — definicja

Usługi logistyczne to zbiór działań i procesów, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego przepływu materiałów, produktów i informacji w całym łańcuchu dostaw. Obejmują planowanie, koordynowanie, wykonywanie i kontrolę przedsięwzięć związanych między innymi z:

 • transportem,
 • magazynowaniem,
 • dystrybucją
 • i zarządzaniem zapasami.

Usługi logistyczne — cechy

Rynek usług logistycznych oferuje przedsiębiorcom cały szereg korzyści, obejmujących między innymi zwiększenie wydajności czy optymalizację budżetu. Wynikają one z unikalnego charakteru outsourcingu logistyki, który jest:

 • Kompleksowy — obejmuje różne procesy logistyczne, takie jak planowanie, koordynacja, transport, magazynowanie, dystrybucja czy zarządzanie zapasami. Wszystkie te czynności są ze sobą powiązane i muszą działać sprawnie. Najlepiej powierzyć je więc jednemu, doświadczonemu operatorowi.
 • Zorientowany na klientafirmy logistyczne zacięcie rywalizują o klientów, toteż coraz częściej oferują im daleko idące udogodnienia, dedykowane konkretnym potrzebom biznesowym.
 • Elastyczny usługi logistyczne dla e-commerce zależne są od wielu czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe, problemy techniczne czy zmieniające się wymagania klientów. Operatorzy muszą więc szybko reagować i dostosowywać się do aktualnej sytuacji.

Rodzaje usług logistycznych

Obecni na rynku operatorzy świadczą różne rodzaje usług logistycznych. Jedni z nich koncentrują się na wybranych dziedzinach, podczas gdy inni łączą wszystkie procesy w obrębie jednego kompleksowego świadczenia. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:

 • Usługi transportowe — obejmują przewóz towarów, zarówno na krótkie, jak i długie odległości, w różnych środkach transportu, takich jak samochody, pociągi, statki czy samoloty.
 • Usługi magazynowe — dotyczą składowania produktów, zarządzania zapasami, przepakowywania i etykietowania towarów oraz monitorowania stanów magazynowych.
 • Usługi spedycyjne — obejmują organizację transportu, zarządzanie dokumentacją i formalnościami celno-administracyjnymi oraz monitorowanie przesyłek w czasie rzeczywistym.
 • Usługi dodatkowe — niektóre centra logistyczne zajmują się również takimi obszarami jak dystrybucja, zaopatrzenie czy planowanie łańcucha dostaw.
 • Usługi logistyki odwróconej — polegają na odzyskiwaniu, recyklingu i ponownym wykorzystywaniu produktów oraz zarządzaniu odpadami w celu minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.
Sprawdzone usługi logistyczne dla e-commerce! Napisz do nas, a my przygotujemy dla Ciebie ofertę:

Jaki cel mają działania wykonywane w ramach usług logistycznych?

Głównym celem usług logistycznych jest zapewnienie odpowiedniego przepływu materiałów, produktów i informacji w całym łańcuchu dostaw, aby sprostać wymaganiom klientów i zwiększyć konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. Dąży się do tego za sprawą:

 • Minimalizacji kosztów — związanych z magazynowaniem, transportem, zarządzaniem zapasami i dystrybucją.
 • Poprawy jakości obsługi klienta — usługi logistyczne umożliwiają szybkie i niezawodne dostarczanie produktów do klientów, co przekłada się na wzrost ich satysfakcji.
 • Redukcji czasu realizacji zamówień — która skutkuje zwiększeniem zadowolenia klientów i poprawą wyników finansowych przedsiębiorstwa.
 • Poprawy efektywności procesów — co przekłada się na zwiększenie wydajności i zysków przedsiębiorstwa.
 • Zwiększenia konkurencyjności — podniesienie wydajności i redukcja kosztów prowadzenia działalności pozwalają oferować bardziej atrakcyjne ceny i usługi.

Jakie są zalety i wady korzystania z usług logistycznych?

Już powyższa charakterystyka logistyki usług powinna dać Ci niezłe pojęcie na temat jej zalet oraz wad. Do tych pierwszych z pewnością należy zaliczyć zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa oraz poprawę jakości kluczowych procesów związanych z magazynowaniem i transportem. Powierzenie tych procesów doświadczonemu operatorowi to gwarancja profesjonalizmu w zakresie przechowywania, pakowania i dostarczania towarów.

Co więcej, przedsiębiorca zyskuje także na optymalizacji budżetu oraz czasu pracy. Przekazując sporą część obowiązków firmie zewnętrznej, nie ponosi kosztów najmu magazynu, opłacania jego personelu czy zakupu materiałów do pakowania przesyłek. Może spokojnie skoncentrować się na rozwoju własnego biznesu. Warto pamiętać także o skalowalności licznych usług logistycznych dla e-commerce, która sprawia, że klient płaci wyłącznie za wykorzystywane w danej chwili zasoby — zamienia więc koszty stałe na koszty zmienne, zapewniając sobie pełną elastyczność finansową.

Pisząc o wadach usług logistycznych, należy natomiast skoncentrować się na braku pełnej kontroli nad realizowanymi procesami. Powierzając magazynowanie czy transport towarów zewnętrznemu wykonawcy, przedsiębiorca nie jest bowiem w stanie zapewnić ich wysokiej jakości. Poziom satysfakcji klientów i wydajność biznesu będą zatem zależały przede wszystkim od profesjonalizmu i doświadczenia wybranego do współpracy operatora logistycznego.

Aby zminimalizować ryzyko opóźnień w dostawach czy uszkodzeń przesyłek należy więc dobrze zastanowić się nad wyborem partnera biznesowego. Podejmując właściwą decyzję, całkowicie wyeliminujesz z równania wady usług logistycznych.

Usługi logistyczne M.B.B. Logistics

Działalnością z zakresu TSL (transport-spedycja-logistyka) zajmujemy się w M.B.B. Logistics. Przykłady usług logistycznych, które świadczymy, obejmują:

 • Fulfillment — to najbardziej zaawansowany model outsourcingu logistyki. Polega na wykorzystywaniu przez klienta przestrzeni magazynowej i zasobów M.B.B. Logistics w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Fulfillment dla e-commerce gwarantuje automatyzację kluczowych procesów oraz dostęp do konkurencyjnych cenników. Obejmuje takie usługi jak składowanie towarów, kompletowanie i pakowanie zamówień, dostarczanie przesyłek do klientów końcowych, a także obsługę zwrotów.
 • Cross-docking — rozwiązanie polegające na zastąpieniu magazynu strefą przerzutową. W M.B.B. Logistics możesz wybrać dowolnego przewoźnika i przekazać nam swoje towary, a my zajmiemy się ich natychmiastową dystrybucją. Unikniesz w ten sposób kosztownego składowania produktów i zminimalizujesz swój ślad węglowy.
 • FBA&FBM — usługa przeznaczona dla sprzedawców prowadzących handel w serwisie Amazon. FBA (fulfillment by Amazon) i FBM (fulfillment by merchant) to dwa modele logistyczne wspierane przez ten marketplace. W pierwszym przypadku niemal wszystkimi procesami zajmuje się Amazon, a przedsiębiorca musi jedynie zadbać o odpowiednie przygotowanie produktów i spełnić standardy serwisu. W tym drugim natomiast wszystkie obowiązki związane z logistyką pozostają po stronie sprzedawcy, a Amazon tylko pośredniczy w transakcji. W M.B.B. Logistics pomożemy Ci w obu sytuacjach, niezależnie od wybranego modelu!

Jeśli interesują Cię usługi logistyczne na najwyższym poziomie, koniecznie skontaktuj się z M.B.B. Logistics i opowiedz nam o swoich potrzebach biznesowych!

Formularz kontaktowy


  11 Comments

  Comments are closed.

  The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

  69-100 Słubice
  (Poniedziałek - Piątek)
  06:00 - 15:00