1. Strefa załadunku i rozładunku
Strefa załadunku i rozładunku to miejsce, do którego dostęp mają samochody ciężarowe i inne pojazdy. Jej organizacja ma ogromny wpływ na przepustowość magazynu i unikanie wąskich gardeł. Od liczby i sposobu obsługi doków przeładunkowych zależy więc cała logistyka przedsiębiorstwa.
W strefie ramp przeładunkowych odbiera się towary dostarczane przez dostawców i wysyła się produkty przeznaczone dla klientów. Czasami strefy rozładunku i załadunku są rozdzielone. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w dużych obiektach o sporej rotacji towaru.
Połączenie strefy załadunku i rozładunku z magazynem może być bezpośrednie lub pośrednie. Zależy to od rodzaju towaru i warunków jego przechowywania. Warto też pamiętać, że w obszarze tym często przebywają osoby spoza magazynu (np. kurierzy i kierowcy), więc strefa powinna być odpowiednio oznaczona.
2. Strefa przyjęć
Strefa przyjęć w magazynie służy takim czynnościom jak rozładunek samochodów, kontrola jakości towaru, sortowanie i rejestracja odbieranych artykułów. Wszystko to odbywa się w tak zwanym polu odkładczym, które zlokalizowane jest zazwyczaj naprzeciw ramp przeładunkowych. Powinno to być miejsce oddzielone od przestrzeni magazynowej i wolne od regałów, które mogłyby utrudniać przyjmowanie towarów i ich kontrolę.
Bardzo ważną rolę w tym obszarze magazynowym odgrywa automatyzacja. Gwarantuje ona wydajną pracę i bezpieczeństwo realizowanych procesów. Niemała w tym zasługa systemu WMS (Warehouse Management System), w którym rejestrowane są wszystkie przyjmowane towary. Oprogramowanie pozwala tak zarządzać wykonywanymi czynnościami, aby zapobiegać ewentualnym kolizjom z innymi operacjami przeprowadzanymi w magazynie.
3. Strefa składowania (strefa magazynowania)
Strefa składowania to najważniejsze miejsce w każdym magazynie. Właśnie tutaj odkłada się i porządkuje ładunki, które przeszły kontrolę jakości. Organizacja tego obszaru powinna zapewniać sprawny i wygodny dostęp do przechowywanych produktów. Służą temu zazwyczaj regały magazynowe, których różne rodzaje pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Stosowane w strefie magazynowania urządzenia i technologie zależą od specyfiki przechowywanych ładunków (np. ich rozmiarów, wskaźników rotacji, wymaganej temperatury itp.). Na potrzeby transportu wewnętrznego wykorzystywane są między innymi wózki widłowe, suwnice oraz urządzenia dźwignicowe. Warto pamiętać także o odpowiednich systemach kodowania i etykietowania, pozwalających na łatwą identyfikację produktów.
Tę strefę magazynu często łączy się z obszarem kompletacji.
4. Strefa kompletacji
Strefa kompletacji w magazynie służy przygotowywaniu zamówień dla odbiorców. Występuje przeważnie w obiektach, które składują bardzo zróżnicowane produkty i obsługują klientów detalicznych. Rzadziej pojawia się w magazynach gromadzących duże ilości tego samego towaru.
Układ strefy kompletacji musi uwzględniać charakterystykę realizowanych zamówień, wymiary i masę ładunków, pokonywane odległości czy lokalizacje towarów. Aby usprawnić pracę w tym obszarze, pracownicy magazynu korzystają z takich systemów jak kompletacja głosowa czy terminale radiowe. Procesy przeprowadzane w tej strefie można w dużej mierze zautomatyzować.
5. Strefa wysyłek (strefa wydań)
Strefa wydań to miejsce, w którym odbywa się pakowanie i nadawanie skompletowanych zamówień. Przesyłki przekazywane są kurierom, toteż obszar ten często znajduje się w pobliżu wyjścia z magazynu. Jego lokalizacja zależy jednak od liczby wysyłek, harmonogramu prac, a nawet rozmieszczenia ramp przeładunkowych w obiekcie.
Wiele magazynów wydaje zamówienia w tej samej przestrzeni, w której przyjmuje ładunki od dostawców. Operacje te wykonuje się więc na zmianę, zgodnie z ustalonymi porami. Rozdzielenie stref rozładunku i wysyłki to rozwiązanie charakterystyczne dla obiektów o wysokim wskaźniku przepływów. Dzięki temu możliwe jest usprawnienie kluczowych procesów logistycznych i unikanie zakłóceń pracy całego magazynu.
2 Comments
Magazynowanie – definicja, fazy procesu magazynowania | M.B.B. Logistics
[…] lokalizacji i zebrania zamówionych produktów z półek/regałów znajdujących się w różnych strefach magazynu w celu przekazania ich do klienta lub wyznaczonemu pracownikowi do […]
Koszty magazynowania – co się na nie składa i jak je obliczyć? | M.B.B. Logistics
[…] towarów potrzebujesz nie tylko więcej miejsca na przechowywanie (np. palet), ale również w strefie przeznaczonej do przyjęcia towaru czy pakowania do w celu wysyłki. To wszystko przekładać się […]