Co-packing – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?
W jaki sposób można zwrócić na siebie uwagę klienta? Poza świetną kampanią marketingową czy dobrze prowadzoną komunikacją z klientem, ważne są również odczucia zakupowe czy Twoje działania na rzecz ekologii. Czy dobre opakowanie może wpłynąć na Twoją ocenę w oczach kupującego? Kto może Ci w tym pomóc? Na czym polega co-packing?
Co-packing – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?
Co-packing (pakowanie kontraktowe) jest ogółem procesów składającym się na proces kompletowania produktu lub towaru w formie finalnego, gotowego opakowania. Może być operacją prostą lub rozszerzoną, ponieważ zostaje dostosowana do wyznaczonego zakresu pakowania produktu i może się różnić z zależności od jego wymiarów czy branży (np. spożywcza, mechaniczna). Forma opakowania może być różna – od najprostszych kartonów do formowanych na ciepło specjalnych blistrów.
Z usługi co-packingu warto skorzystać w momencie kiedy czas pracy, potrzebne zasoby technologiczne oraz ludzkie przekraczają opłacalność takiej operacji. Firmy specjalizujące w co-packingu oferują szeroki zakres operacji od naklejania kodów do projektowania i produkcji opakowań.
Co-packing – czym jest, na czym polega?
W dużym uproszczeniu usługa co-packingu polega na spakowaniu Twojego towaru przed wysyłką lub na potrzeby sprzedaży. Taka sytuacja może wystąpić, jeżeli np. dostarczasz do magazynu swoje produkty w opakowaniach zbiorczych, a towary po dostawie rozłożone zostają na regały. Kolejny przypadek to sytuacja kiedy nie Twój asortyment nie posiada własnego i odpowiedniego opakowania.
Czynność ta realizowana jest najczęściej w trakcie przyjęcia dostawy i przed odłożeniem jej na półkę/regał w magazynie.
Co-packing a konfekcjonowanie towaru – czym się różnią?
W przypadku obu tych czynności mamy do czynienia z pakowaniem. Różnice jakie występują pomiędzy obiema usługami to cel oraz typ operacji, jaka wykonywana jest z towarem.
W przypadku co-pakingu najczęściej mamy do czynienia z umieszczeniem towaru w kartonie oraz oznaczeniem go odpowiednim kodem kreskowym i odłożeniem na półkę. Jeden karton równy jest jednemu produktowi lub zestawowi produktów (określone jako 1 szt. SKU).
Konfekcjonowanie polega na przygotowaniu zamówienia i spakowaniu ww. towarów do klienta. Na tym etapie mogą zostać dodane gratisy, wypełniacze czy ulotki. Na opakowaniu znajdować będzie się jedynie etykieta przewoźnika.
Kto korzysta z usług co-packingu?
Z usług pakowania kontraktowego korzystają firmy, które importują swoje towary z zagranicy i sprzedają pod własną marką. Sprzedawcy zamawiający asortyment bezpośrednio od producenta czy z fabryki również muszą korzystać z takiej usługi – w ten sposób mogą przepakować towar z opakowań zbiorczych do pojedynczych, zabezpieczyć towar lub po prostu umieścić go w brandowanym kartoniku z własnym logo.
Chęć oszczędności będzie w tym przypadku również pobudką do przekazania procesu pakowania towarów zewnętrznej firmie, która ponosi odpowiedzialność za ten proces oraz posiada większe możliwości czy przestrzeni na przetrzymywanie kartonów. Dodatkowo np. centra logistyczne świadczące usługę magazynowania, co-packingu i wysyłki pozwalają skrócić czas realizacji zamówienia i dostępności finalnego produktu.
Jakie są zalety co-packingu?
Korzystasz z doświadczenia dostawcy usług.
Dzięki doświadczonemu partnerowi masz nie tylko okazję do atrakcyjnej dla klienta formy pakowania, ale również do dostosowania go do panujących trendów oraz wymagań. Odpowiednia forma zabezpieczenia i wizualnej prezentacji spotka się z uznaniem w oczach klientów czy łatwością odpakowania zakupionego produktu.
Redukujesz koszty.
Dostawca usług posiada rozległe kontakty, dzięki czemu jest w stanie zaoferować Ci lepszą cenę za opakowanie oraz szerszą gamę dostępnych materiałów. Dodatkowo nie ponosisz kosztów serwisowania maszyn przeznaczonych do pakowania lub produkcji czy ograniczasz koszty związane z pracownikami wyznaczonymi do pakowania.
Wszystko w jednym miejscu.
Pakowanie, magazynowanie, realizacja zamówień i wysyłka to kompleksowe usługi jakie oferują centra logistyczne. Pozwala to znacząco skrócić czas oraz koszty jakie poniesiesz w związku z realizacją zamówienia czy wystawienia do sprzedaży gotowego produktu.
Zyskujesz certyfikaty jakości.
Producenci kartonów oferują standardy opakowań zapewniające jakość i odpowiednie zabezpieczenie zawartości. Inne wymogi muszą spełniać materiały do pakowania odzieży, elektroniki czy środków spożywczych. W obecnych czasach duży nacisk został nałożony na ekologię, która jest respektowana przez producentów w stosunku do używanych komponentów.
Skalowalność.
Szybka reakcja na zapotrzebowanie Twojego towaru na rynku to jedyna taktyka, aby utrzymać lub zyskać wysoką pozycję wśród innych sprzedawców. Duża ilość zamawianych materiałów do pakowania przez zewnętrznego dostawcę pozwala na przyśpieszenie zlecenia przygotowania Twoich produktów lub stworzenia większej ilości kartonów przez producenta.
Sprzęt i zasoby.
Zewnętrzy dostawca usług posiada zasoby ludzkie, pomieszczenia oraz sprzęt potrzebny do przetwarzania towarów czy pakowania ich. Utrzymanie, szkolenie, zarządzanie jest również po jego stronie co zdejmuje z Ciebie szereg obowiązków czy nadzorowanie prac i terminów.
Outsourcing usług logistycznych – co poza co-packingiem?
Poza proponowanymi usługami możesz korzystać z wielu usług jakie wynikają z outsourcingu logistyki:
1. Kontrola i przyjęcie dostaw. 2. Magazynowanie oraz monitoring stanów magazynowych. 3. Kompletacja zamówień i pakowanie. 4. Wydanie zamówień. 5. Obsługa zwrotów.
Lider fulfillmentu w Polsce
Pomożemy rozwinąć Twój biznes i rozszerzyć ekspansję na wiele rynków!
[…] skład takiej usługi wchodzą: przyjęcie towaru od producenta, magazynowanie, pakowanie, wysyłka czy przyjęcie zwrotów. Stworzony jest dla firm opierających swoją sprzedaż o […]
Comments are closed.
The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.
3 Comments
Logistyka kontraktowa – na czym polega? | M.B.B. Logistics
[…] Konfekcjonowanie towarów (np. co-packing). […]
Usługi magazynowe – kompleksowa obsługa logistyczna | M.B.B. Logistics
[…] do wysyłki (np. etykietowanie, co-packing, kontrola jakości […]
Magazyn dla e-commerce – fulfillment czy magazyn własny? | M.B.B. Logistics
[…] skład takiej usługi wchodzą: przyjęcie towaru od producenta, magazynowanie, pakowanie, wysyłka czy przyjęcie zwrotów. Stworzony jest dla firm opierających swoją sprzedaż o […]