System ERP (Enterprise Resource Planning)
Oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa stanowi najbardziej kompleksowy z dostępnych na rynku systemów logistycznych. Odznacza się kompleksowym charakterem, który pozwala na spójne zarządzanie całą firmą i wszystkimi jej kluczowymi procesami. Monitorowanie przepływu materiałów zaczyna się od organizacji dostaw surowców czy półproduktów, a kończy na obsłudze sprzedaży i dystrybucji.
W systemie ERP znajdziesz więc nie tylko funkcje poświęcone samym produktom, ale również takim zasobom jak kadry czy finanse. Właściwie skonfigurowane narzędzie wykorzystasz między innymi do fakturowania, zarządzania księgowością czy nadzorowania dostaw. Jako że wszystkie te procesy opierają się na jednej bazie danych, wymiana informacji będzie błyskawiczna i pozbawiona błędów. System ERP pozwoli Ci więc usprawnić logistykę nawet w bardzo dużym przedsiębiorstwie o wyjątkowo skomplikowanych operacjach.
System SCM (Supply Chain Management)
System do zarządzania łańcuchem dostaw to zaawansowane oprogramowanie służące do planowania i optymalizacji przepływu materiałów. Stanowi rozwiązanie komplementarne do systemu ERP, toteż jego implementacja bez uprzedniej budowy środowiska do planowania zasobów przedsiębiorstwa nie jest możliwa. Będzie ono wykorzystywane przez system SCM jako źródło aktualnych danych i element spajający wszystkie działania.
Na system SCM składają się grupy zintegrowanych aplikacji pozwalających na obsługę poszczególnych obszarów logistycznych. Można wyróżnić dwa typy takiego oprogramowania: wewnętrzne (dedykowane zaopatrzeniu, dystrybucji i produkcji) oraz zewnętrzne (przeznaczone do komunikowania firmy z dostawcami i klientami). System SCM koncentruje się przede wszystkim na koordynacji przepływu towarów, informacji i środków finansowych w procesie tworzenia wartości dodanej dla całego łańcucha dostaw.
System SRM (Supplier Relationship Management)
Oprogramowanie do zarządzania relacjami z dostawcą opiera się na dwukierunkowej integracji i wymianie danych pomiędzy przedsiębiorcą a podwykonawcami, którzy go zaopatrują. Celem jego stosowania jest optymalizacja cyklu dostaw poprzez automatyzację wybranych procesów logistycznych. System SRM pozwala też zwiększyć przejrzystość kontaktów i uprościć strategię zakupową.
Korzyści płynące z wdrożenia systemu SRM w firmie polegają między innymi na efektywnej selekcji dostawców, zwiększeniu wydajności łańcucha dostaw, poprawie terminowości czy obniżeniu kosztów operacyjnych. Podobnie jak SCM, tak i to oprogramowanie stanowi rozszerzenie funkcjonalne kompleksowego systemu ERP.
System OMS (Order Management System)
System zarządzania zamówieniami to narzędzie informatyczne stworzone z myślą o automatycznym koordynowaniu transakcji według przyjętych procesów biznesowych danego przedsiębiorstwa. Platforma tego typu gwarantuje jedno scentralizowane środowisko do zarządzania zamówieniami z wielu kanałów sprzedaży. Może więc integrować operacje zachodzące w punktach stacjonarnych, na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych itd.
Oprogramowanie OMS ma też pozytywny wpływ na przebieg procesu zakupowego z perspektywy klientów. Umożliwia bowiem automatyczną realizację zamówień, monitorowanie stanu zapasów czy sprawne zarządzanie zwrotami. Wszystko to przekłada się na wzrost poziomu satysfakcji konsumentów.
System CRM (Customer Relationship Management)
Platformy do zarządzania relacjami z klientami to powszechnie wykorzystywane w firmach narzędzia. Pozwalają budować kontakty z aktualnymi oraz potencjalnymi kontrahentami, planować i nadzorować komunikację, a także obsługiwać procesy sprzedażowe. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu znacząco usprawnić poszczególne projekty i zadbać o właściwą obsługę odbiorców swoich produktów lub usług.
System CRM ułatwia planowanie logistyczne i pozwala na budowanie długotrwałych więzi z klientami. W jednym miejscu gromadzi wszystkie ważne informacje związane z procesem sprzedaży, pozytywnie wpływając na organizację pracy wewnątrz firmy. Odznacza się też bardzo elastycznym charakterem, dzięki czemu dobry użytek zrobią z niego zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa.
4 Comments
Procesy logistyczne – jak przebiegają w przedsiębiorstwie? | M.B.B. Logistics
[…] Systemy informatyczne w logistyce odgrywają coraz ważniejszą rolę. Nowoczesne technologie bardzo szybko się rozwijają, pozwalając na korzystanie z takich dobrodziejstw jak robotyka czy sztuczna inteligencja. Przyczyniają się one do powstawania inteligentnych maszyn i operacji, które w znaczącym stopniu usprawniają liczne procesy logistyczne. […]
Fulfillment w Polsce – Jak rozwija się usługa? | M.B.B. Logistics
[…] systemu informatycznego sprzedawcy z infrastrukturą […]
Co to jest konsolidacja? – Znaczenie konsolidacji w logistyce | M.B.B. Logistics
[…] stanowi absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego magazynu konsolidacyjnego. Inteligentne systemy informatyczne umożliwiają sprawną obsługę logistyczną ładunków oraz rejestrowanie ich zawartości. […]
Proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym | M.B.B. Logistics
[…] Firmy, które składują duże ilości towaru, często wykorzystują na tym etapie innowacyjne technologie, takie jak np. zautomatyzowane regały, systemy głosowe (pick by voice) czy czytniki […]