Gospodarka magazynowa – co to jest i jak nią zarządzać?
Przedsiębiorstwa, które prowadzą magazyny, muszą dokładać wszelkich starań, aby efektywnie zarządzać tą przestrzenią i odbywającymi się w niej procesami. Gospodarka magazynowa staje się więc jednym z najważniejszych obszarów ich działalności. Jakie elementy się do niej zaliczają i jak można je zoptymalizować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Gospodarka magazynowa – co to jest?
Gospodarka magazynowa to wszystko, co składa się na fizyczny magazyn i działania podejmowane w jego obrębie. Wśród najważniejszych jej elementów można więc wymienić powierzchnię magazynową i jej organizację, dostępną infrastrukturę, zatrudniany personel czy obowiązujące zasady.
Gospodarka magazynowa – definicja
Gospodarkę magazynową można zdefiniować jako ogół czynności, procesów i reguł stosowanych na potrzeby efektywnego funkcjonowania magazynu w organizacji. Jej składowe obejmują:
fizyczną przestrzeń magazynową,
procesy magazynowe,
zarządzanie stanami magazynowymi i zamówieniami,
infrastrukturę magazynową,
kadrę pracowników magazynu.
Jakie procesy logistyczne wchodzą w skład gospodarki magazynowej?
Efektywna gospodarka magazynowa ma służyć realizacji określonych procesów logistycznych. Wszystko – od fizycznej przestrzeni, przez jej wyposażenie, aż po organizację pracy – powinno gwarantować ciągłość i wydajność łańcucha dostaw w przedsiębiorstwie. Kluczowe procesy wchodzące w skład gospodarki magazynowej obejmują:
Przyjmowanie zamówień – wprowadzanie do systemu otrzymywanych zamówień i zarządzanie nimi.
Odbiór dostaw – przyjmowanie ładunków, mające na celu zgodne z prognozami uzupełnianie stanów magazynowych.
Magazynowanie towarów – rozładunek i rozmieszczanie produktów w magazynie, zgodnie z przyjętym systemem organizacji przestrzeni.
Kontrolę stanów magazynowych – prowadzenie ewidencji towarów i monitorowanie ilości zapasów.
Kompletację zamówień – selekcjonowanie towarów i ich pakowanie na potrzeby realizacji zamówień.
Wysyłkę zamówień – zabezpieczanie ładunków i nadawanie przesyłek do klientów.
W sprawnym zarządzaniu logistyką magazynową pomagają takie elementy jak infrastruktura, personel i regulacje. Na pierwszy z nich składają się przede wszystkim drogi transportowe, regały, wózki, maszyny przeładunkowe oraz systemy informatyczne, a więc wszelkie materialne i cyfrowe zasoby magazynowe. Drugi to oczywiście zatrudniana kadra, a więc zarówno pracownicy fizyczni, jak i ich przełożeni. Elementem gospodarki magazynowej są również wykonywane przez nich prace – zaopatrzenie przestrzeni, kontrola towaru czy realizacja zamówień.
Ostatnią składową gospodarki magazynowej stanowią regulacje mające na celu sprawne zarządzanie procesami i ich nieustanną optymalizację. To od nich zależy sposób organizacji pracy, wprowadzania nowych technologii czy optymalizowania ponoszonych kosztów. W obszarze tym nieocenioną pomocą okażą się nowoczesne systemy IT, o których dowiesz się więcej z dalszej części naszego artykułu.
Zarządzanie gospodarką magazynową – jak zadbać o jej efektywność?
Do efektywnego zarządzania magazynem konieczne okażą się takie działania jak:
zdefiniowanie celów, jakim gospodarka magazynowa ma służyć w danym przedsiębiorstwie,
ciągłe monitorowanie efektywności gospodarki magazynowej przy użyciu określonych wskaźników,
szkolenia mające na celu rozwój kompetencji kadry zarządzającej magazynem,
zapewnianie dostępu do niezbędnych zasobów finansowych, technologicznych i organizacyjnych.
We wszystkich tych obszarach nieocenionym udogodnieniem okaże się kompleksowy system WMS (Warehouse Management System), czyli oprogramowanie do zarządzania magazynem. Umożliwia ono automatyzację części procesów, a tym samym zwiększenie ich efektywności. Jego wdrożenie przyczynia się też do redukcji liczby popełnianych błędów, wynikających z czynnika ludzkiego.
Efektywne zarządzanie logistyką magazynową powinno prowadzić również do oszczędności czasu i pieniędzy. Dobry system WMS gwarantuje zaś przyspieszenie realizacji zamówień oraz optymalizację ponoszonych kosztów. W pozytywny sposób wpływa to na poziom satysfakcji klientów i rozwój firmy na rynku.
Warto wspomnieć również o poprawie kontroli nad zapasami. Dzięki systemowi WMS przedsiębiorstwo może monitorować towary w czasie rzeczywistym, unikając zbędnych nadwyżek magazynowych oraz braków. Oprogramowanie zapewnia mu też dostęp do wartościowych danych analitycznych, pozwalających na wprowadzanie ciągłych usprawnień.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o efektywność gospodarki magazynowej, zwróć więc szczególną uwagę na dobry system WMS.
Jakie systemy informatyczne wspomagają efektywne zarządzanie gospodarką magazynową?
Wiesz już, że w celu optymalizacji procesów magazynowych w firmie, należy wyposażyć ją w funkcjonalny system WMS. Rozglądając się za niezawodnym oprogramowaniem, warto zainteresować się takimi jego funkcjami jak na przykład:
Śledzenie produktów – wskazywanie lokalizacji wszystkich magazynowanych towarów w czasie rzeczywistym.
Zarządzanie personelem – nadzorowanie czasu pracy i jej wydajności, a także delegowanie zadań.
Automatyzacja procesów logistycznych – prawdopodobnie jedna z najważniejszych funkcji, pozwalająca na przenoszenie pracy z ludzi na maszyny.
Optymalizacja zagospodarowania przestrzeni magazynowej – rozmieszczanie towarów w magazynie z uwzględnieniem ich specyfiki, rozmiarów i rotacji.
Integracje z innymi systemami IT – usprawnienie przepływu informacji dzięki połączeniu oprogramowania WMS z systemem ERP czy e-commerce.
Zarządzanie stanami magazynowymi – prognozowanie zapotrzebowania i monitorowanie stanu zapasów.
Zarządzanie zwrotami – funkcja polegająca na obsłudze produktów odsyłanych przez klientów.
Analizy i raportowanie – możliwość wyciągania cennych wniosków, pozwalających na ciągły rozwój przedsiębiorstwa.
Kierując się powyższymi udogodnieniami, na pewno wybierzesz odpowiedni system WMS dla swojego przedsiębiorstwa. Pozwoli Ci on bezbłędnie zorganizować obszar magazynowy i wykorzystać pełen jego potencjał w celu dynamicznego rozwoju firmy!
Nadrzędny cel gospodarki magazynowej polega na organizacji kluczowych procesów logistycznych i zapewnieniu wydajności łańcucha dostaw w przedsiębiorstwie.
Najprostszym sposobem na poprawę efektywności gospodarki magazynowej w przedsiębiorstwie jest wdrożenie kompleksowego systemu WMS, pozwalającego na automatyzację pracy i optymalizację procesów logistycznych.
The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.