czym zajmuje się logistyk

Czym zajmuje się logistyk? – Jakie są zadania logistyka?

Logistyka zyskuje coraz większe znaczenie na rynku. Popyt na pracę w tej branży szybko rośnie z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój e-commerce. Specjaliści z tego obszaru zatrudniani są zarówno w dużych sklepach internetowych, jak i w profesjonalnych centrach logistycznych. Czym dokładnie się zajmują? W tym artykule wyjaśnimy Ci, co robi logistyk.

Co to jest logistyka i czym się zajmuje?

Logistyka jest dziedziną, która zajmuje się organizacją łańcucha dostaw. W jej zakres wchodzi planowanie przepływu surowców, materiałów i gotowych towarów od producenta do punktów sprzedaży lub klientów detalicznych. Zadania logistyki obejmują zarządzanie tym procesem, jego kontrolę i monitorowanie.

Głównym wyzwaniem logistyki jest optymalizacja kosztów i czasu pracy przeznaczanych na poszczególne ogniwa łańcucha dostaw. Może odbywać się to w obrębie jednego przedsiębiorstwa (np. dużego e-commerce’u z własną infrastrukturą), jak i pomiędzy różnymi podmiotami, a nawet krajami.

Logistyk – kto to?

Znając już najważniejsze zadania logistyki, łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie, kto to jest logistyk. Może to być osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera, specjalisty, a nawet kierownika. Jej zakres obowiązków będzie więc zależał zarówno od pozycji w hierarchii firmy, jak i od specyfiki samego przedsiębiorstwa.

Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby zostać logistykiem?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakiego wykształcenia wymaga praca logistyka. Jedni wchodzą na rynek ze świadectwem technikum logistycznego, a inni z dyplomem studiów licencjackich lub magisterskich na kierunku logistyka. Kluczowe wydaje się jednak zdobycie wiedzy z zakresu magazynowania towarów, tworzenia dokumentacji magazynowej oraz zarządzania dostawami. Istotną rolę odgrywają także kompetencje z obszaru transportu i spedycji.

Absolwenci technikum otrzymują tytuł zawodowy technika logistyka i mogą pochwalić się kwalifikacjami z zakresu obsługi magazynów i organizacji transportu. Osoby, które decydują się na studia wyższe w tym obszarze, mogą natomiast wybrać swoją specjalizację. Do dyspozycji mają na przykład takie kierunki jak: logistyka i spedycja międzynarodowa, logistyka miejska, logistyka i inżynieria transportu czy logistyka morska.

Gdzie zatrudniani są logistycy?

Jak już wspomnieliśmy, logistyk może znaleźć pracę w wielu różnych miejscach. Specjalistów z tego obszaru potrzebują zarówno sklepy, które posiadają swoje wewnętrzne działy logistyki, jak i operatorzy świadczący tego typu usługi dla innych firm. Sprawia to, że zatrudnienie w tym zawodzie można aktualnie znaleźć w całej Polsce. Szczególnie duże zapotrzebowanie na logistyków można jednak zaobserwować w okolicach największych węzłów komunikacyjnych w kraju, na obrzeżach dużych miast i na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Czym zajmuje się logistyk?

Jeśli zastanawiasz się, na czym polega praca logistyka, musisz pamiętać, że w każdym przedsiębiorstwie będzie ona wyglądała nieco inaczej. Osoba na stanowisku magazyniera-logistyka przykładowo będzie zajmowała się przede wszystkim przyjmowaniem i wydawaniem towarów oraz prowadzeniem właściwej dokumentacji. Na stanowisku kierowniczym zadania logistyka obejmą natomiast nadzorowanie pracy magazynu czy dystrybucji towarów.

Podobne różnice można zauważyć pomiędzy obowiązkami logistyka zatrudnionego w wewnętrznym magazynie sklepu i specjalisty pracującego w dużym centrum logistycznym. Stanowisko tego pierwszego będzie prawdopodobnie obejmowało szerszy zakres czynności, natomiast zadania logistyczne tego drugiego okażą się nieco bardziej ukierunkowane. Wynika to z faktu, że każdy dział dużej firmy logistycznej specjalizuje się w określonym procesie, a logistyk sklepu często musi samodzielnie zarządzać różnymi ogniwami łańcucha dostaw.

Zakres obowiązków i zadania logistyka

W odpowiedzi na pytanie, czym zajmuje się logistyk, uwzględnić należy przede wszystkim planowanie i zarządzanie przepływem surowców, półproduktów i produktów. Proces ten musi odbywać się w taki sposób, aby towary nie zalegały w magazynach i nie generowały strat. Istotnym aspektem okaże się także organizacja transportu, która powinna gwarantować terminowe dostawy do punktów docelowych.

Logistyk może być również odpowiedzialny za:

  • optymalizację kosztów poszczególnych procesów,
  • oznaczanie i identyfikację towarów,
  • kontakt z klientami,
  • zarządzanie zwrotami i reklamacjami,
  • realizację bieżących zamówień,
  • prognozowanie popytu.

Jak widzisz, praca logistyka obejmuje bardzo szerokie spektrum zadań, których konkretny zakres zawsze będzie zależał od specyfiki stanowiska, kultury organizacji oraz charakteru branży.

Czym zajmuje się logistyk? – Podsumowanie

Dzięki naszemu artykułowi znasz już główne zadania logistyki i wiesz, na czym polegają obowiązki pracownika zatrudnionego w tej branży. Pamiętaj, że takich stanowisk na rynku będzie prawdopodobnie cały czas przybywało, ponieważ sprawna logistyka to podstawa sukcesu każdej firmy e-commerce.

The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

69-100 Słubice
(Poniedziałek - Piątek)
06:00 - 15:00