Logistyka kontraktowa — na czym polega i kiedy się opłaca?

Logistyka kontraktowa to nowoczesna usługa, z której chętnie korzystają między innymi sklepy internetowe. Polega na przeniesieniu obowiązków związanych z magazynowaniem towarów i realizacją zamówień na zewnętrznego operatora. Pozwala tym samym zredukować koszty prowadzenia e-commerce’u i podnieść jakość obsługi klientów. Jakie procesy wchodzą w jej skład i kiedy warto się na nią zdecydować?

Czym jest logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa to innowacyjny model przenoszący odpowiedzialność za niektóre lub wszystkie ogniwa łańcucha dostaw z właściciela sklepu internetowego na wyspecjalizowaną firmę. Może przyjmować różne formy:

  • Cross-docking — model nazywany też przeładunkiem kompletacyjnym. Powierzchnia magazynowa jest w tym przypadku zastępowana przez strefę przerzutową, gdzie towary są przepakowywane bezpośrednio z jednego środka transportu do drugiego. Od dostawców trafiają więc prosto do kurierów, z pominięciem etapu składowania.
  • Dropshipping — ciekawe rozwiązanie opierające się na współpracy przedsiębiorcy ze specjalnymi hurtowniami. Nie tylko zaopatrują one sklep w towar, ale też zajmują się jego magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką. Za produkty zakupione u dostawcy właściciel e-commerce’u płaci dopiero w momencie ich sprzedaży klientowi końcowemu.
  • Fulfillment — najbardziej kompleksowy model logistyki kontraktowej, w którym przedsiębiorca powierza własny asortyment zewnętrznemu operatorowi. Ten może świadczyć na jego rzecz różne usługi — od składowania i dystrybucji towarów, przez ich konfekcjonowanie, aż po personalizację przesyłek czy wsparcie w zakresie IT i księgowości.

Jakie usługi wchodzą w skład logistyki kontraktowej?

Jak możesz się już orientować, zakres usług outsourcingowych wchodzących w skład logistyki kontraktowej zależy od jej wybranego modelu. Najczęściej obejmuje jednak takie procesy jak:

  1. Przyjmowanie dostaw.
  2. Kontrola ilościowa i jakościowa.
  3. Składowanie produktów i monitoring stanów magazynowych.
  4. Konfekcjonowanie towarów (np. co-packing).
  5. Kompletacja zamówień (i ewentualna personalizacja paczek).
  6. Etykietowanie przesyłek.
  7. Wysyłka i transport towarów.

Zalety i wady logistyki kontraktowej

Według statystyk właściciele sklepów internetowych coraz częściej decydują się na outsourcing logistyczny w postaci dropshippingu czy fulfillmentu. Za wyborem takiego rozwiązania przemawiają liczne argumenty. Warto jednak pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca powinien się na nie decydować. Poniżej przyjrzymy się więc kluczowym zaletom oraz wadom logistyki kontraktowej.

Jakie korzyści daje logistyka kontraktowa?

Zalety outsourcingu logistyki zależą oczywiście od tego, na jaką jego formę się zdecydujesz. Zakładając jednak, że wybierzesz kompleksowe usługi 3PL w ramach fulfillmentu, z pewnością skorzystasz na takich udogodnieniach jak:

  • Optymalizacja kosztów magazynowania — korzystając z oferty dobrej firmy logistycznej, nie musisz prowadzić własnego magazynu. Oznacza to, że nie płacisz za jego najem ani personel. Naturalnie wciąż ponosisz koszty składowania towarów i kompletowania zamówień, ale w przypadku logistyki kontraktowej wydatki te są ściśle uzależnione od Twoich obrotów. W efekcie nie musisz obawiać się, że podczas sezonowych spadków sprzedaży lub niespodziewanych problemów z zaopatrzeniem magazyn e-commerce pochłonie wszystkie Twoje zarobki.
  • Dostęp do zaawansowanego zaplecza logistycznego — pamiętaj, że centra logistyczne to wyspecjalizowane firmy, które mogą pochwalić się technologią nieosiągalną dla zwykłego sklepu internetowego. Dedykowane systemy WMS, sprzęt magazynowy czy dostosowane do każdego rodzaju asortymentu środki transportu to gwarancja bezpieczeństwa towaru i satysfakcji klientów.
  • Oszczędność czasu — przeniesienie odpowiedzialności za procesy logistyczne na zewnętrznego wykonawcę pozwala oczywiście zaoszczędzić mnóstwo czasu, który właściciel sklepu internetowego może wykorzystać na aspekty ważniejsze z punktu widzenia jego biznesu (np. marketing).
  • Gwarancja satysfakcji klientów — doświadczony operator logistyczny nie powinien mieć żadnych problemów ze sprawną realizacją zamówień. Oznacza to, że z zabezpieczaniem i dostarczaniem przesyłek poradzi sobie prawdopodobnie lepiej niż Ty. Podjęcie współpracy z firmą tego typu wydaje się więc prostym sposobem na podniesienie jakości obsługi klientów.
Teraz! Przyśpiesz z nami swój biznes!

Jakie ryzyka związane są z logistyką kontraktową?

Zdecydowanie łatwiej znaleźć zalety kontraktowej obsługi logistycznej niż jej wady. Wśród tych ostatnich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ryzyko związane z podjęciem współpracy z nierzetelnym operatorem. W takiej sytuacji nie możesz mieć pewności, że Twoje przesyłki będą właściwie kompletowane, pakowane i dostarczane w terminie.

Aby uniknąć tego typu problemów, upewnij się, że do współpracy wybierasz odpowiedniego operatora logistycznego. Zwiększysz wówczas prawdopodobieństwo satysfakcji swojej i swoich klientów. Zweryfikuj więc opinie innych klientów na temat interesującej Cię firmy i sprawdź, jakie ma ona doświadczenie w projektach podobnych do Twojego. Upewnij się również, czy posiada dostęp do rozwiązań dedykowanych Twojej branży — na przykład specjalnych regałów, właściwych zakresów temperatur czy pojazdów.

Logistyka kontraktowa — dla kogo będzie opłacalna?

Outsourcing logistyki ma przede wszystkim usprawnić łańcuch dostaw, koncentrując większość lub wszystkie jego procesy w jednym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego sklepu internetowego. Na pewno nie skorzystają na nim największe firmy, dla których bardziej opłacalna okaże się po prostu inwestycja we własne zaplecze logistyczne. A co z pozostałymi e-commerce’ami?

Początkujący sprzedawcy najlepiej zrobią, decydując się na dropshipping. To rozwiązanie, które pozwala wejść na rynek handlu elektronicznego bez dużych nakładów finansowych. Model ten eliminuje również ryzyko inwestycyjne, ponieważ nie wymaga opłacania asortymentu z góry. Fulfillment wydaje się natomiast idealnym wyborem dla przedsiębiorców realizujących już ponad 200 zamówień w miesiącu. Jeśli czujesz, że przestajesz nadążać z obsługą sprzedaży, a nie opłaca Ci się zatrudnianie dodatkowych pracowników, postaw właśnie na ten rodzaj kontraktowej logistyki magazynowej.

Outsourcing logistyki e-commerce z M.B B. Logistics

Szukając wiarygodnego partnera w zakresie outsourcingu logistyki, warto zainteresować się ofertą M.B.B. Logistics. To gwarancja 30 dni darmowego magazynowania dla każdej dostawy i brak jakichkolwiek progów wejścia. Na fulfillment możesz więc zdecydować się bez względu na to, ile zamówień w miesiącu realizujesz. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i określić swoje potrzeby w zakresie outsourcingu logistyki, aby otrzymać spersonalizowaną ofertę M. B. B. Logistics.

Formularz kontaktowy






    Co nas wyróżnia?

    Główny magazyn położony jest w Słubicach (5 km od granicy polsko-niemieckiej), zapewniając obsługę przez przewoźników z Polski i Niemiec jako lokalnych klientów. Oznacza to dostawę na terenie tych krajów w średnim czasie do 24h od przekazania paczki do przewoźnika oraz atrakcyjne ceny dla naszych klientów.

    Integracja naszego systemu OMS z przewoźnikami oraz systemem do zarządzania gospodarką magazynową pozwala na uzyskanie: statusu realizacji zamówienia, numeru śledzenia czy towarów znajdujących się w zamówieniu. W przypadku sprzedaży na platformach terminowe przekazanie numeru śledzenia przesyłki czy statusu realizacji jest głównym wyznacznikiem Twojego statusu jako sprzedawcy oraz zadowolenia klienta.

     

    Dzięki wieloletniej współpracy z przewoźnikami oraz naszemu położeniu oferujemy jedne z najkorzystniejszych stawek za wysyłkę na terenie Polski, Niemiec oraz Europy. Realizujemy również wysyłkę na terenie całego świata, również w przypadku rzadko obieranych przez sprzedawców kierunków. Biznesy korzystające z naszych usług mogą przyciągnąć klienta nie tylko szybkim czasem realizacji, ale również kosztem wysyłki – co jest obecnie stawiane na równi z czasem dostawy do odbiorcy końcowego.

     

    99,996% bezbłędnie zrealizowanych zamówień – taki wynik określa naszą jakość oraz Twoje bezpieczeństwo.

    Nasz system pozwala na realizowanie zamówień za pomocą bezpiecznej integracji, zapewnia stały dostęp do stanów magazynowych, kontrolę każdego etapu realizacji zamówienia czy przyjęcia towaru.

    Magazyny posiadają zabezpieczenia zapobiegające przed kradzieżą oraz systemy bezpieczeństwa zabezpieczające przechowywane w nim towary (np. system gaśniczy).

    Pierwsze 30 dni magazynowania dla każdej z dostaw jest darmowe.

    Co to oznacza?

    Wysyłasz do nas 100 sztuk towaru i w przeciągu 30 dni wysyłasz 100 sztuk do swoich klientów nie płacąc nic za magazyn. Proste i korzystne, prawda?

    2 Comments

    • Outsourcing logistyczny – kiedy się opłaca? | M.B.B. Logistics

      27 kwietnia 2023 - 22:05

      […] Logistyka kontraktowa jest to usługa logistyczna, w zakres której wchodzi zbiór operacji magazynowych. Współpraca pomiędzy obiema stronami ma charakter długoterminowy, zapewniając pełne zarządzanie operacjami magazynowymi. Rozpoczęcie procesów odbywa się od dostawy towaru do magazynu (centrum logistycznego),  przez magazynowanie, aż do momentu przekazania gotowego zamówienie w ręce przewoźnika. […]

    • Usługi magazynowe – kompleksowa obsługa logistyczna | M.B.B. Logistics

      29 kwietnia 2023 - 19:46

      […] zajmujący się logistyką kontraktową wyręczają bowiem swoich klientów nie tylko w magazynowaniu towarów, ale także w realizowaniu […]

    Comments are closed.

    The leader of the fulfillment industry in Poland, offering the best solutions for e-commerce.

    69-100 Słubice
    (Poniedziałek - Piątek)
    06:00 - 15:00